Evde Nasıl Akrep Beslenir? Akrep Evcil Hayvan Olarak Nasıl Bakılır?

0
Advertisement

Evde evcil hayvan olarak akrep beslemek mümkün mi? Akreplerin akvaryumda bakımı, akvaryumun hazırlanması ve akrebin beslenmesi için bilinmesi gerekenler

akrep

Akrep, asla elinizde tutup, okşayıp, sevemeyeceğiniz bir evcil hayvandır. Sizi tanımayı veya sizinle etkileşime girmeyi öğrenmeyecek, ancak onu saatlerce gözlemleyebilirsiniz. (Tabi sevenler için). Akrepler ya orman türleri ya da çöl türleridir. Yaşam alanı ve bakım iki tip için farklı olduğundan, hangi akrep türüne sahip olduğunuzu bilmek çok önemlidir. Yeni başlayanlar için, Amatör Entomologlar Derneği, imparator akrepler (Pandinus imperator), Tayland kara akrepleri (Heterometrus spinifer) ve Cava Orman akrepleri (H. javanensis) gibi büyük, orman türlerini önerir.

akrep akvaryumu

Akrebiniz İçin Uygun Akvaryum Hazırlığı

Akvaryumun dibine 5-10 santim bir alt tabaka yerleştirin. Çöl türleri için temiz, kimyasal içermeyen kum kullanın. Orman türleri için ince bir kaba kabuk tabakası ile kaplı ince öğütülmüş bir organik substrat kullanın. Organik substratları nemli olmalı. Islanıncaya kadar ince bir sprey su sıkın.

Akrepinize saklanacak bir yer vermek için düz bir kaya veya seramik süs ekleyin. Akrep için başka süsler gerekli değildir, ancak zevkinize katkıda bulunabilir.

Advertisement

Akvaryumun bir köşesine sığ bir su kabı yerleştirin ve orman türleri için dolu tutun. Çanağı maşa ile çıkarın ve birkaç günde bir sabun ve suyla iyice yıkayın. Çöl türleri için, akvaryumun köşesinde nemli bir doğal sünger parçası koyun. Bazı türler ihtiyaç duydukları tüm nemi havadan alabilirler, ancak akrebinizden emin değilseniz, ona bir sünger vermek en iyisidir.

Akrebi akvaryumun içinde bulunan kaba yerleştirin ve akvaryumun kapağını sıkıca kapatın. Akvaryum kapak klipsleri ile kapağı sabitleyin. Akrebi ortama taşımak için maşa kullanın. Orman habitatlarında yaşayan akrepler için alt tabakayı günlük olarak nemlendirin. Çöl habitatlarının nadiren nemlenmesi gerekir.

Nasıl Beslenir?

Akrepler vahşi doğada daha küçük canlı böcekler ve eklembacaklılar yerler, bu yüzden onları iyi beslemek için kriket veya hamamböceği satın almanız gerekir.

Yetişkin akrepler için haftada yaklaşık üç ila beş küçük canlı kriket veya daha az büyük böcek gerekir. Akrepin yemeğiyle ilgilenmediğini fark ederseniz, dolu veya hasta olduğunu gösteren bir işaret olabilir, bu yüzden birkaç gün sonra tekrar yiyecek vermeyi deneyin ve akrepin nasıl tepki verdiğini görün. Yenmemiş yiyeceklerin hastalığa veya uygunsuz habitatlara işaret edebileceğini unutmayın, bu nedenle uzmanınıza danışın.


Leave A Reply