Fındık Yağının Faydaları Nelerdir? Fındık Yağının Yararları ve Üstünlükleri

3
Advertisement

Fındık yağı nasıl bir yağdır? Fındık yağının faydaları ve diğer yağlar ile karşılaştırıldığı yazımız.

Fındık

Kaynak : pixabay.com

Fındık yağı oldukça yararlı bir yağdır. Fındık yağının insanlara olan yararları ile diğer yağlarla karşılaştırılması hakkında genel bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Fındık yağı oleik asit açısından en zengin yağdır. Fındık yağının içerisinde yer alan yağ asitlerinin %80’i elik asit olarak bulunur. Bu %80’lik oran bu konudaki en yakın rakibi olan zeytinyağından bile daha fazladır.

Oleik asit açısından zengin olan fındık yağı yüksek tansiyon oluşum riskini azaltmakta ve LDL olarak adlandırılan kötü kolestrolüde düşürüp HDL olarak isimlendirilen iyi kolestrolü ise yükseltmektedir. Diyabet hastası olan kişiler oleik asit sayesinde insülin ihtiyaçları azalmakta, kalp damar hastalıklarının oluşumunu engellemekte, kan şekerinin düzenli olmasını sağlamakta ve kanserli tümörlerin gelişiminin engelleme gibi oldukça hayati etkileri bulunur.

Fındık yağı E vitamini açısından en zengin yağdır. Fındık yağındaki E vitamini diğer hiç bir yağda bulunmamaktadır.E vitamini sayesinde kansızlığa karşı koruyucu bir etki, üreme sistemine olumlu katkılar sağlanmaktadır. Ayrıca E vitamini yaşlanmayı engelleyici erteleyici özelliği de bulunan mucizevi bir vitamindir. Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının oluşumuna da engel olduğu bilinmektedir.

Fındık Ağacı

Kaynak : pixabay.com

Fındık yağının yanma noktası diğer yağlara görece oldukça yüksektir. Yanma ısısı 220 derece olan fındık yağı ısıya karşı son derece dayanıklı bir yağdır. Yüksek ısıya karşı dayanamayan diğer yağlar da yüksek ısılarda hem fiziksel hem de kimyasal değişiklikler olması insana zarar veren bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Halbuki fındık yağının yüksek yanma ısısı sayesinde bu şekilde problem ve zararlar ile karşılanmaz.

Advertisement

Fındık yağı kızartmalarda kullanıldığı takdirde herhangi bir koku bırakmadığını ve yemeklerinizi hem hafif hem de daha lezzetli yaptığını göreceksiniz. Hamur işleri ve normal sulu yemekler dahil her türlü yerde fındık yağını kullanıp çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Kolajen, kemiklerinizi, organlarınızı ve tendonlarınızı bir arada tutan temel bir proteindir. Cildinize yapı ve elastikiyet kazandırır. Cildimiz yaşlandıkça daha az kolajen üretir, ancak E vitamini yardımcı olabilir. Fındık kolajeni yok eden bir enzimi azaltarak kollajen üretimini sağlar.

Fındık

Kaynak: pixabay.com

Güneş hasarına karşı korumaya yardımcı olur. Güneş ışığı, hücrelerinize zarar veren ve cildinizde yaşlanma belirtilerine yol açan serbest radikaller oluşturur. E Vitamini, serbest radikalleri nötralize ederek ve hücre zarlarını güneşin zararlarından koruyarak vücudunuzu korumaya yardımcı olur.


3 yorum

 1. orhan metinoğlu on

  fındık yağını 6 aydır sürekli kullanıyoruz.tüm yemekleri fındık yağı ile yapıyoruz ve çok nefis tadı var.
  herkese tavsiye ediyorum.

 2. alı hıkmet durmusoglu on

  Piyasadakı satıs fıyatı(4.25 TL:lt) gozonune alındıgında 1 kg fındıgın (kabuklu) fıyatı yaklasık 5 TL
  ıken ınsanın aklına bu yagın ıcıne bırtakım katkıların konabılecegı gelıyor.Gonul ferahlıgı ıle
  kullanabılme adına bu katkıları ogrenmek ıstıyorum.

 3. Naci Kızılkaya on

  Yağ kaliteli yararlı ancak bunuda fırsat bilip zam üzerine zam yaptılar. Fındıkyağının kilosu 10 tl yi geçti.

Leave A Reply