Fırtına Nedir?

0
Advertisement

Fırtına nedir? Fırtına nasıl meydana gelir, çeşitleri, Türkiye’de görülmüş olan fırtınalar hakkında bilgi.

firtinaFırtına; esiş hızı yaklaşık olarak saniyede 21 m olan rüzgâr ve bu rüzgârın denizde ya da kum çöllerinde yarattığı dalgalanmadır. Rüzgâr hızlarını değerlendiren Beaufort ölçeğine göre fırtınalar 8, 9 ve 10 gücünde esen rüzgâr olarak sınıflandırılır. 8 şiddetinde fırtına, ağaç dallarını kırar, yürümeyi güçleştirir. Saniyedeki hızı 17.2-20.7 m arasındadır. 9 şiddetindeki fırtına baca ve dam örtüleri üzerinde zararlı olur. Denizde yüksek dalgalar ve köpükler oluşturur. Deniz kıyısında rüzgârla sürüklenen su damlacıkları görüş uzaklığını azaltır. Yerden 10 m yükseklikte saniyedeki hızı 20.8-24.4 m arasındadır.

10 şiddetindeki fırtına ağaçları sökebilecek güçte olup denizde ve deniz kıyılarında görülür. Denizde çok yüksek dalgalara yol açar, aşırı köpüklenme nedeniyle deniz yüzeyi beyaz bir görünüm alır ve görüş uzaklığı oldukça azalır. Yerden 10 m yükseklikte saniyedeki hızı 24.5-28.4 m arasında değişir. Fırtına yüksek basınç merkezlerinden (antisiklon) alçak basınç (siklon) merkezlerine doğru büyük hızla oluşan hava akımları olarak ortaya çıkmaktadır.

Türkiye’de görülen en belli başlı fırtınalar ve yaklaşık tarihleri: Zemheri (8 Ocak), kocakarı (17 Mart, kırlangıç (8 Nisan ve 18 Ekim), sittci sevr (23 Nisan), gündönümü (22 Haziran, 22 Aralık), koçkatımı (4 Ekim), bağbozumu (21 Ekim), Ülker (29 Ekim).

Advertisement

Leave A Reply