Fleksografi Nedir? Fleksografi Baskının İcadı ve Tarihçesi Hakkında Bilgiler

0

Fleksografi nedir? Fleksografinin Tanımı nasıl yapılır? Fleksografi ne için kullanılır? Fleksografi baskının icadı ve tarihçesi hakkında bilgiler.

Fleksografi Makinesi

Kaynak : wikipedia.org

Fleksografi; döner preslerin silindirlerine bağlı kauçuk plakalar üzerine yayılmış akışkan mürekkeplerin kullanıldığı bir baskı işlemidir. İşlem başlangıçta kaplara, kağıt ürünlere, yapışkanlı ve basınca duyarlı bantlara ve selofan ve diğer plastiklere nispeten basit tasarımlar ve renk alanları uygulamak için kullanıldı. Uygulamaları 1930’dan bu yana, kauçuk baskı plakalarının kalıplanmasına iyi uyum sağlayan yeni plastiklerin ortaya çıkmaya başladığı ve “anilin baskı” olarak adlandırılan şeyin daha da geliştirilmesini kolaylaştırdığı zaman hızla arttı.

1900’lerde İngiltere ve Fransa’da başlayan anilin baskının ilk aşamalarında, kağıtlara renk vermek, torbalara baskı yapmak ve diğer nispeten kaba baskılar için basit döner preslerde zahmetli bir şekilde elle oyulmuş kauçuk plakalar kullanıldı. Mürekkepler çoğunlukla alkolde çözülmüş anilin boyalardı. İşlem, nispeten ekonomik olmasına rağmen, kauçuk levhadaki ince detayların elle kesilmesinin imkansızlığı ile sınırlıydı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde anilin baskı, selofan (1923) ve basılı bir görüntü gerektiren birçok kullanıma sahip diğer plastiklerin ortaya çıkmasına kadar Avrupa deneyimini izledi. Bu yeni yüzeylerin, yağ ve verniklerle yapılan geleneksel mürekkepler kullanılarak standart işlemlerle yazdırılması zor bulunurken, alkol veya benzeri araçlarla yapılan mürekkepler plastiğe kolayca yapıştı. Ancak bu tür mürekkeplerin uygulanması için kauçuk plakalar ve özel baskı yapısı ve hızlı kurumaları için genellikle yoğun ısı gerekiyordu. Şans eseri, plastik kalıplamanın kullanılması, daha önce sıvı mürekkeplerde bulunan anilin boyaları diğer pigmentler tarafından artırılmış olsa da, gerekli olan kauçuk plakaların yapımını büyük ölçüde geliştirdi.

1950’den kısa bir süre sonra, yeni sürecin kullanıcıları, artık kullanılmayan “anilin baskı” teriminin yerine “flexografi” terimini benimsemeye karar verdiler. Konteyner imalatı, kağıt kaplama, plastik dekorasyon ve benzeri amaçlar için kullanımları hızla genişlemiştir. Basılı görüntünün kalitesinde sürekli iyileştirme ile fleksografi, daha yaygın olarak kullanılan geleneksel baskı işlemleriyle rekabetini genişleterek, efektlerde keskinlik ve çeşitlilik elde etti.

Fleksografik işlem, kağıt, film ve plastik üzerine basılabilen bir rulo üzerine kendinden yapışkanlı etiketlerin basılması için karakteristiktir. Oluklu mukavva kutular, filmler veya plastik filmler ( polietilen , polipropilen , polyester vb.), kağıt ve plastik torbalardan, baskı peçetelerine, tuvalet kağıdına, karton kutulardan, gazetelere kadar ambalaj için en çok kullanılan baskı yöntemlerinden biridir. Fleksografi, son ürüne göre en ekonomik baskı yöntemlerinden biridir. Çünkü daha düşük maliyetle daha fazla sayıda çoğaltmaya olanak tanır.


Leave A Reply