Flexeril İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Flexeril ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Flexeril yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Flexeril neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Flexeril

Flexeril

Kullanımları

Siklobenzaprin, kas spazmlarını tedavi etmek için kısa süreli kullanılır. Genellikle dinlenme ve fizik tedavi ile birlikte kullanılır. Kasları gevşetmeye yardımcı olarak çalışır.

Flexeril Tablet nasıl kullanılır?

Bu ilacı, doktorunuzun belirttiği şekilde yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağızdan alın. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Bu ilaç, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe sadece kısa süreli (3 hafta veya daha az) kullanılmalıdır.

Durumunuz 2-3 hafta sonra devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Uyuşukluk, baş dönmesi, ağız kuruluğu, kabızlık veya yorgunluk görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Hızlı / düzensiz kalp atışı, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (karışıklık, halüsinasyonlar gibi), idrara çıkma sorunu gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı. Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Siklobenzaprin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı, aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm), kalp problemleri (düzensiz kalp atışı, kalp bloğu, kalp yetmezliği, son kalp krizi gibi), idrar zorluğu (örneğin genişlemiş prostat nedeniyle), glokom.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle uyuşukluk, karışıklık, kabızlık veya idrara çıkma sorununa daha duyarlı olabilir. Uyuşukluk ve karışıklık düşme riskini artırabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bununla birlikte, benzer ilaçlar anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: trisiklik antidepresanlar (amitriptilin, imipramin gibi).

Bu ilaçla MAO inhibitörleri almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden önce iki hafta boyunca alınmamalıdır. Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Bu ilacı kullanmadan önce, tramadol, bazı antidepresanlar (fluoksetin / paroksetin gibi SSRI’lar, duloksetin / venlafaksin gibi SNRI’lar dahil) serotonini artıran ilaçların kullanımını bildirin.

Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete gibi ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem gibi), diğer kas gevşeticiler (karizoprodol, metokarbamol gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi) alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden, tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Bu ürünlerin güvenli kullanılması için eczacınıza başvurunuz.


Leave A Reply