François Mitterrand Kimdir? Fransa’nın Eski Cumhurbaşkanının Hayatı

0
Advertisement

François Mitterrand kimdir? François Mitterrand hayatı, biyografisi, dönemi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

François Mitterrand; Fransız devlet adamıdır (26 Ekim 1916, Jarnac, Fransa – 8 Ocak 1996, Paris, Fransa). Paris Üniversitesi’nde hukuk ve siyasal bilimler öğrenimi gördü. İkinci Dünya Savaşı’na çavuş olarak katıldı. Almanlara tutsak düştü. Tutsak kampından kaçtıktan sonra direniş hareketine katılarak, Savaş Tutsakları ve Sürgünleri Ulusal Hareketi adlı direniş örgütünü kurdu.

François Mitterrand

François Mitterrand

Ardından de Gaulle başkanlığındaki geçici hükümette, savaş tutsakları genel sekreterliği görevini üstlendi (1944). Meclis’e seçildi (1946). 1947-1957 arasında, değişik politik eğilimlerdeki 11 hükümette bakanlık yaptı. 1953’te, Rene Pleven’in yerine UDSR’nin başkanlığına getirildi. 1954’te, başlayan Cezayir Bağımsızlık Hareketi’ne karşı çıktı, hareketin önderleriyle hiçbir biçimde uzlaşılmaması gerektiğini savunduysa da, sonradan bu ülkenin bağımsızlığını destekleyen bir tutum takındı. De Gaulle’ün hazırladığı 1958 Anayasası’na karşı çıktı. Aynı yıl yapılan Ulusal Meclis seçimlerini yitirdi ve UDSR başkanlığından ayrıldı.

1965’te FGDS’yi (Demokratik ve Sosyalist Sol Federasyon) kurdu. Aynı yıl cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koydu, ikinci turda, General de Gaulle’ün karşısında % 45 oranında oy aldı. Seçimlerden sonra başkanlığa getirildiği FGDS’nin, 1968 Seçimleri’ni yitirmesi, dağılmasına yol açtı. 1971 Haziranında Efinay Kongresi’nde kurulan FSP’nin (Fransız Sosyalist Partisi) birinci sekreteri ve muhalefet başkanı oldu. 1974’te yeniden cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılarak V. Giscard d’Estaing karşısında oyların % 49.2’sini aldı. 1981’de üçüncü kez cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koydu.

Seçimlerin ikinci turunda % 52 oranında oy olarak, Beşinci Cumhuriyet’in ilk sosyalist başkanı oldu.

Seçimlerden hemen sonra, erken seçimlere gitti. Haziranda yapılan genel seçimlerde SP ve yandaşı MGR (Radikal Sol Hareket) Ulusal Meclis’ te çoğunluğu sağladı. P. Mauroy başkanlığındaki yeni hükümet 36 özel bankayla 9 büyük elektronik, metalürji, kimya, silah şirketini devletleştirdi; idam cezasını ve Devlet Güvenlik Mahkemesi’ni kaldırdı; dış politikada Varşova Paktı‘na karşı NATO‘yu desteklerken ABD’nin Üçüncü Dünya ülkelerine karşı izlediği politikaya karşı çıktı. Temmuz 1984’te istifa eden P. Mauroy Hükümeti’nin yerine FSP’nin sağ kanat önderlerinden Laurent Fabius başkanlığında kurulan yeni hükümete FKP katılmadı.

Mart 1986 Seçimleri’ni sağın kazanması üzerine, Jacques Chirac’ı başbakan atamak zorunda kaldı. Mayıs 1988 başkanlık seçimlerinde oyların % 54.2’sini alarak ikinci kez seçildi. Sosyalist M. Rocard’ı hükümeti kurmakla görevlendirdi. Haziran 1988’de meclisi dağıtarak erken seçim kararı aldı. Ancak, Sosyalistler gerekli çoğunluğu sağlayamadılar. Rocard, sol destekli bir hükümet kurdu.

Advertisement
François Mitterrand

François Mitterrand

İki Almanya’nın birleşmesine fazla sıcak yaklaşmadı. Körfez bunalımında, Irak’ a karşı sert tavır takınmakla birlikte, ABD Başkanı Bush’un ivedi askeri müdahalesine karşı çıktı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın konuğu olarak Türkiye’yi ziyaret etti (13-14 Nisan 1992). Prostat kanseri teşhisiyle başarılı bir ameliyat geçirdi (Eylül 1992). Görevini tamamlayıp yerini cumhurbaşkanı seçilen Jacques Chirac’a devrettikten kısa bir süre sonra öldü.


Leave A Reply