Gece Terlemeleri Neden Olur? Neyin Belirtisidir? Nasıl Önlenir?

0

Geceleri terlemek neyin belirtisidir, neden olur? Gece terlemelerinin sebepleri, önlemek için ipuçları nelerdir? Ne zaman doktora gitmeli?

Gece terlemeleri, birçok insan için rahatsız edici bir yaşam parçası. Gece terlemeleri menopozun yaygın bir semptomu olsa da, bazı tıbbi durumlar ve bazı ilaçlardan da kaynaklanabilir. Çoğu durumda, gece terlemeleri ciddi bir semptom değildir.

Gece Terlemeleri

Gece terlemesine ne sebep olur?

Birçok kadın menopoz sırasında sıcak basması ve gece terlemesi yaşar. Gece terlemeleri ayrıca aşağıdakiler gibi diğer tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir:

  • tüberküloz veya HIV gibi enfeksiyonlar
  • lösemi veya lenfoma gibi kanser
  • konjestif kalp yetmezliği
  • Bazı durumlarda, aldığınız bir ilacın yan etkisi olarak gece terlemesi yaşayabilirsiniz. Bu bazı antidepresanlar, hormon tedavileri ve diyabet ilaçlarını içerebilir.
  • Çok fazla kafein, alkol, tütün veya bazı yasadışı uyuşturucu tüketmek de gece terlemelerine neden olabilir.

Ne zaman yardım almalısınız?

Gece terlemeleri genellikle endişe kaynağı değildir. Ancak bazı durumlarda, tedavi gerektiren altta yatan bir tıbbi durumun işareti olabilirler.

Sık sık ortaya çıkan, uykunuzu rahatsız eden veya diğer semptomların eşlik ettiği gece terlemeleri geliştirirseniz tıbbi yardım alın. Yüksek ateş, öksürük veya açıklanamayan kilo kaybının eşlik ettiği gece terlemeleri ciddi bir tıbbi durumun işareti olabilir.

Lenfoma veya HIV olanlarda, gece terlemeleri durumun ilerlediğinin bir işareti olabilir.

Gece terlemeleri nasıl tedavi edilir?

Gece terlemelerini tedavi etmek için doktorunuz altta yatan nedenlerini ele almak için adımlar atacaktır. Önerilen tedavi planınız özel teşhisinize bağlı olacaktır.

Menopoz sonucu gece terlemesi yaşarsanız, doktorunuz hormon tedavisini önerebilir. Bu tedavi, yaşadığınız sıcak basması sayısını azaltmaya ve diğer semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca gece terlemeleri için ilaçlar da reçete edebilir.

Gece terlemenizin altında yatan bir enfeksiyon varsa, doktorunuz antibiyotikleri, antiviral ilaçları veya tedaviye yardımcı olacak diğer ilaçları reçete edebilir.

Gece terlemeleriniz kanserden kaynaklanıyorsa, doktorunuz kemoterapi ilaçları, cerrahi veya diğer tedavilerin bir kombinasyonunu önerebilir.

Gece terlemeniz aldığınız ilaçlarla bağlantılıysa, doktorunuz dozajınızı ayarlayabilir veya alternatif bir ilaç önerebilir.

Alkol tüketimi, kafein tüketimi veya uyuşturucu kullanımı gece terlemenizin sebebiyse, doktorunuz bu maddeleri sınırlandırmanızı veya önlemenizi tavsiye edebilir. Bazı durumlarda, ilaçları reçete edebilir veya bırakmanıza yardımcı olmak için tedavi önerebilirler.

Doktorunuz ayrıca uyku alışkanlıklarınızı ayarlamanızı tavsiye edebilir. Battaniyeyi yatağınızdan çıkarmak, daha hafif pijama giymek veya yatak odanızda bir pencere açmak gece terlemelerini önlemeye ve hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca klima veya vantilatör kullanmak ya da uyumak için daha serin bir yer bulmak da yardımcı olabilir.

Gece terlemelerini önleyebilir miyim?

Gece terlemelerinin bazı nedenleri önlenebilir. Gece terlemesi riskinizi azaltmak için:

  • alkol ve kafein tüketiminizi sınırlayın
  • tütün ve yasa dışı uyuşturucu kullanmaktan kaçının
  • yatak odanızı uygun bir sıcaklıkta tutun,
  • egzersiz yapmayın, baharatlı yiyecekler yemeyin veya yatmadan çok yakın sıcak içecekler tüketmeyin
  • Bir enfeksiyon veya başka bir hastalığınız olduğundan şüpheleniyorsanız derhal tıbbi yardım alın

Özel durumunuz, tedavi seçenekleriniz ve gece terlemelerini önleme stratejileri hakkında doktorunuza danışın.

Özetle;

Gece terlemeleri rahatsız edici olabilir ve uykunuzu bozabilir. Çoğu durumda, bunlar ciddi bir endişe nedeni değildir. Ancak bazen, tedavi gerektiren altta yatan bir durumdan kaynaklanabilir.

Doktorunuz gece terlemenizin nedenini teşhis etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca gece terlemelerini önlemek veya tedavi etmek için stratejiler önerebilirler. Altta yatan nedene bağlı olarak, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar veya diğer tedavileri önerebilirler.


Leave A Reply