Genvoya İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Genvoya ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Genvoya yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Genvoya neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Genvoya

Genvoya

Kullanımları

Bu ürün HIV enfeksiyonunu kontrol etmeye yardımcı olmak için kullanılır. Bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışabilmesi için vücudunuzdaki HIV miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bu, HIV komplikasyonları (yeni enfeksiyonlar, kanser gibi) olma riskinizi azaltır ve yaşam kalitenizi artırır. Bu ürün 4 farklı ilaç içerir: elvitegravir, kobisistat, emtrisitabin ve tenofovir alafenamid. Elvitegravir bir integraz inhibitörü olarak bilinir. Cobicistat, elvitegravirin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Emtrisitabin bir nükleosid ters transkriptaz inhibitörü olarak adlandırılırken, tenofovir alafenamid bir nükleotit ters transkriptaz inhibitörü olarak adlandırılır; her iki ilaca da genellikle NRTI denir.

Elvitegravir / kobisistat / emtrisitabin / tenofovir alafenamid, HIV enfeksiyonu için bir tedavi değildir. HIV hastalığını başkalarına yayma riskinizi azaltmak için aşağıdakilerin tümünü yapın: (1) tüm HIV ilaçlarını tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde almaya devam edin, (2) her zaman etkili bir bariyer yöntemi kullanın (lateks veya poliüretan prezervatifler / diş barajları) ve (3) kan veya diğer vücut sıvılarıyla temas etmiş olabilecek kişisel eşyaları (iğneler / şırıngalar, diş fırçaları ve tıraş makineleri gibi) paylaşmayın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Genvoya nasıl kullanılır?

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi yiyecekle ağızdan alın.

Advertisement

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi almaya devam etmek çok önemlidir. Hiçbir dozu atlamayın.

Antasit alırsanız, bu ilacı en az 2 saat önce veya 2 saat sonra antasitleri alın.

En iyi etki için, bu ilacı eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için, bu ilacı her gün aynı saatte alın.

Bu ilacı reçeteden daha fazla veya daha az almayın veya doktorunuz tarafından istenmedikçe kısa bir süre için bile almayı bırakmayın. Bunu yapmak virüs miktarının artmasına, enfeksiyonun tedavi edilmesini daha zor hale getirmesine (dirençli) veya yan etkilerin kötüleşmesine neden olabilir.

Yan etkiler

İshal, bulantı, baş ağrısı veya yorgunluk görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Bağışıklık sisteminiz güçlendikçe, zaten sahip olduğunuz enfeksiyonlarla savaşmaya başlayabilir ve muhtemelen hastalık semptomlarının geri gelmesine neden olabilir. Bağışıklık sisteminiz aşırı aktif hale gelirse semptomlarınız da olabilir. Bu reaksiyon herhangi bir zamanda olabilir (HIV tedavisine başladıktan hemen sonra veya aylar sonra). Açıklanamayan kilo kaybı, şiddetli yorgunluk, kas ağrıları / gitmeyen zayıflıklar, şiddetli veya gitmeyen baş ağrıları, eklem ağrısı, uyuşma / karıncalanma eller / ayaklar / kollar / bacaklar, görme değişiklikleri, enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, şişmiş lenf düğümleri, nefes darlığı, öksürük, iyileşmeyen cilt yaraları), aşırı aktif tiroid belirtileri (sinirlilik, sinirlilik, ısı intoleransı, hızlı / vurma / düzensiz kalp atışı, şişkin gözler, boyunda olağandışı büyüme / guatr olarak bilinen tiroid), Guillain-Barre sendromu olarak bilinen belirli bir sinir probleminin belirtileri (nefes alma / yutma / gözlerinizi hareket ettirme gibi, sarkık yüz, felç, konuşma zorluğu) gibi ciddi belirtileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Zihinsel / ruh hali değişiklikleri (depresyon, anksiyete gibi), böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik, pembe / kanlı idrar gibi) gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Nadiren, bu ilaç ciddi (bazen ölümcül) karaciğer ve kan sorunlarına (laktik asidoz) neden olabilir. Karaciğer problemleri (durmayan bulantı / kusma, iştahsızlık, mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, koyu idrar) veya laktik asidoz (derin / hızlı nefes alma, uyuşukluk, bulantı / kusma, olağandışı zayıflık gibi) belirtileri geliştirirseniz derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ilacı almadan önce elvitegravir, kobisistat, emtrisitabin veya tenofovire alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer problemleri (hepatit B, hepatit C, siroz), alkol kullanımı, kemik problemleri (kemik hastalığı, kemik kaybı / osteoporoz, zayıf / kırık kemikler gibi) , böbrek hastalığı, pankreatit.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilacın hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Hamile bir kadında iyi çalışmayabilir. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuz HIV ilaçlarınızı değiştirebilir.

Elvitegravir, kobisistat veya tenofovir alafenamidin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emtricitabine anne sütüne geçer. Anne sütü HIV bulaştırabildiğinden emzirmeyin.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Advertisement

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: adefovir, orlistat, böbrekleri etkileyebilecek diğer ilaçlar (amikasin / gentamisin gibi aminoglikozitler dahil).

Bu ilacı diğer HIV ilaçlarıyla (ritonavir gibi) almayın. Bu ilacı kobisistat, elvitegravir, emtrisitabin, lamivudin veya tenofovir içeren diğer ürünlerle birlikte almayın.

Bu ilaç, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını yavaşlatabilir ve bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Etkilenen ilaçların örnekleri arasında dronedaron, eletriptan, eplerenon, ergot alkaloidleri (ergotamin, dihidroergotamin gibi), salmeterol, tolvaptan, rivaroksaban, bazı alfa blokerler (alfuzosin, tamsulosin gibi), bazı benzodiazepinler (midalamolam, statazo gibi) (lovastatin, simvastatin gibi), erektil disfonksiyon-ED veya pulmoner hipertansiyonu (avanafil, sildenafil gibi) tedavi etmek için bazı ilaçlar bulunur.

Diğer ilaçlar bu ilacın vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da bu ilacın nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında boceprevir, mitotan, rifampin, St.John’s wort, nöbetleri tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar (karbamazepin, okskarbazepin, fenobarbital, fenitoin, primidon) bulunur.

Bu ilaç hormonal doğum kontrolünün etkinliğini azaltabilir. Bu hamileliğe neden olabilir. Bu ilaç ayrıca bazı hormonal doğum kontrolü yan etkileri riskini artırabilir. Doktorunuzla diğer güvenilir doğum kontrol şekilleri hakkında konuşun ve HIV’i başkalarına yayma riskini azaltmak için tüm cinsel aktiviteler sırasında her zaman etkili bir bariyer yöntemi (lateks veya poliüretan prezervatifler) kullanın. Herhangi bir yeni lekelenme veya atılım kanamanız varsa doktorunuza söyleyin, çünkü bunlar hormonal doğum kontrolünüzün iyi çalışmadığının belirtileri olabilir.


Leave A Reply