George Washington Pierce Kimdir?

0
Advertisement

George Washington Pierce kimdir? Radyo iletişimi alanında önemli çalışmaları ve buluşları olan Amerikalı mucit George Washington Pierce hayatı ve çalışmaları.

George Washington Pierce Kimdir?

George Washington PierceGeorge Washington Pierce, (d. 11 Ocak 1872, Webberville, Texas – ö. 25 Ağustos 1956, Franklin, New Hampshire, ABD), elektronik ve radyo iletişimi alanlarında önemli buluşlar gerçekleştiren ABD’li mucit.

Harvard Üniversitesi’nde doktora çalışmasını tamamladıktan (1900) sonra Leipzig’e giderek bir süre Ludwig Boltzmann’ın laboratuvarında çalıştı. ABD’ye döndükten sonra 1903-40 arasında Harvard Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Pierce, 1914’te bu üniversitede kurulan Cruft Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nın yöneticiliğine getirildi. Bu laboratuvarda piezoelektrik etki ve magnetik büzülmeye ilişkin ve uygulama açısından önem taşıyan birçok buluş gerçekleştirdi. Sabit bir frekansta titreşim üretmekte kullanılan ve Pierce osilatörü olarak adlandırılan kuvars kristalli osilatör bunlardan biridir.

Radyo iletişimi konusundaki ilk üniversite derslerini düzenleyen Pierce, olağanüstü öğretim yeteneğiyle ve telsiz telgraf ve elektroakustik alanındaki çok sayıda yayınıyla elektriksel iletişim biliminin temellerini atan bilim adamı olarak tanındı. Radyo antenlerinin yayın örüntülerinin matematiksel olarak hesaplanmasını gerçekleştiren Pierce, tiratronun öncüsü olan cıva buharlı elektrik boşalmalı lambayı buldu, ayrıca film üzerine ses kaydedilmesine ilişkin bir yöntem geliştirdi. Nikel ve nikromun magnetik büzülmesi üzerindeki çalışmaları sualtı haberleşme ve denizaltıların varlığının belirlenmesi gibi konularda uygulama alanı buldu. Pierce, yarasa ve böceklerde ses üretme olgusu üzerinde de araştırmalar yaptı. Klasik olarak nitelendirilebilecek iki kitabı vardır: Principles of Wireless Telegraphy (1910; Telsiz Telgrafın İlkeleri) ve Electric Oscillations and Electric Waves (1919; Elektrik Titreşimleri ve Dalgaları).


Leave A Reply