Georges Bizet Kimdir?

0

Georges Bizet Hayatı, Biyografisi. Georges Bizet Eserleri, Georges Bizet ve Carmen hakkında bilgi.

Georges BizetGeorges Bizet (1838-1875)

Advertisement

Ünlü bir Fransız bestecidir. Müzik dünyasının harika çocuklarından biriydi. Dört yaşında çok güzel piyano çalmaya başlamıştı. Dokuz yaşında Paris Konservatuvarına girdi. Onu konservatuvara almak istemeyenler olduysa da bunlar sonradan genç müzikçiye hangi mükafatları vereceklerini şaşırdılar. Bizet onyedi yaşını tamamladığı zaman ilk senfonisini bestelemişti. İki yıl sonra Roma Müzik Ödülü’nü kazandı.

Eğitim hayatından sonra iş hayatına atılmak Bizet’ye zor gelmişti. Bir süre dans parçalarının orkestrasyonlarını hazırladı. Yeni eserler yazmaya vakit bulamıyordu. Opera Comique için bir iki eser hazırlayıp birden zengin olmak amacındaydı. Nitekim çok geçmeden “İnci Avcıları” operasını Theatre Lyrique kabul etti.

Bizet’nin en ünlü eseri Carmen operasıdır. Eser Fransız yazarı Prosper Merimee‘nin aynı isimli romanından alınmıştır. Bir çingene kızının acıklı macerasını anlatır. Carmen operası, Bizet’nin başına bir sürü işler açtı. Eserin sonunda Carmen’in ölmesi, devrin opera ve tiyatro anlayışına hiç uymuyordu. Carmen ilk defa 3 Mart 1875’de temsil edildi. Operanın ilk temsillerinden sonra Bizet de pek fazla yaşamadı, kalpten öldü.

Bizet’nin ölümünden sekiz yıl sonra Carmen yeniden sahneye koydu, bu defa çok beğenildi. Ünlü filozof Nietzsche Carmen operasını dinlemeye doyamadığını söylerken pek çok Fransız müzikseverin de duygularını açıklamış oluyordu.

Advertisement

Bizet’nin çok beğenilen eserleri arasında Fransız romancısı Daudet’nin “L’Arlesienne” adındaki hikayesinden aldığı “Arlesienne Süiti”, “İnci Avcıları” operası vardır. Ayrıca bir senfonisi ve “Orkestra için Küçük Süit” adındaki eseri de konser repertuvarlarına girmiştir.


Leave A Reply