Küba Ülke Rehberi, Başkenti, Ekonomisi, Coğrafyası Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Küba – Küba ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu. Küba ile ilgili bilgi.

Küba Bayrağı

Kaynak : pixabay.com

  • Yüzölçümü: 11.524 km2.
  • Başkenti: Havana.
  • Dil: İspanyolca
  • Din: Hıristiyan (% 90 Katolik).
  • Para birimi: 1 Küba pesosu =100 centavo.
  • Başlıca kentleri: Santiago de Cuba, Santa Clara, Camagüey, Holguin, Guirade Meiena, Matanzos.

Orta Amerika, Karayiplerde bir ada devletidir. Ana ada (Küba) ve yaklaşık 1600 adacığı içeren takım adadan oluşur. Batıdan Meksika Körfezi, güneyden Karayip Denizi, kuzeydoğudan Atlas Okyanusu ile çevreleyen Küba Adası (uzunluğu 1.221 km, genişliği 30-217 km, kıyı uzunlğu 5.631 km), Büyük Antiller’in en büyük, en batıda olan adasıdır. 180 km uzaklıktaki Birleşik Amerika Devletleri kıyısında Florida Boğazı; 208 km. batısındaki Meksika’dan Yucatan Boğazı ile ayrılır.

YÜZEY ŞEKİLLERİ

Ülkenin doğu bölümü (Orient) oldukça dağlıktır. En yüksek tepe olan Pico Turquino (1.974 m), Sierra Maestra Dağları üzerindedir. Oriente’nin batısı, geniş ovalarıyla Camagüey Bölgesi’dir. Daha da batıda, özellikle Las Villas’da, yer yer vadi ve düzlüklerle parçalanmış dağlar göze çarpar. Batı ucu, Doğu Sierra Maestra’ dan (ortalama yükselti 1.700 m) daha alçak olan, Sierra de Los Organos oluşturur. Zapata Yarımadası bütünüyle bataklıklarla kaplıdır. Uzun Küba kıyı çizgisi, bataklık, mercan kayalıkları, uçurumlar ve kumlu plajlarla büyük çeşitlilik gösterir. Kıyılarında başta Havana olmak üzere, çok sayıda liman vardır. Genelde, güney-güneydoğuda toplanmış olan ırmaklar, Cauto ve Saguala Grande dışmda, kısa akışlı ve az su taşıdıklarından ulaşıma elverişli değildir.

Küba Haritası

Küba Haritası (Kaynak : pixabay.com)

İKLİM

Küba, tropikal kuşakta yer almasına karşın, iklim yıl boyunca oldukça yumuşak ve kararlıdır. Yazın kuzeydoğudan esen alizelerin getirdiği serinlik, kışın ise Gulf Stream’in etkisi, havanın fazla soğumasına engel olur. En sıcak aylar (Temmuz, 27), en soğuk ay (Şubat, 21) arasında sıcaklık farkı çok azdır. Yağmur mevsimi mayıstan eylüle kadar sürer. Yıllık yağış (ortalama 1.200 mm.), kuraklık yılları ve bol yağmurlu dönemler ardı ardına gelebildiğinden, yıldan yıla büyük farklılık gösterebilir. Bir başka olumsuz iklim özelliği, yaz aylarında özellikle batı bölgelerinde büyük zarara yol açan tayfunlardır.

BİTKİ ÖRTÜSÜ VE HAYVANLAR

Doğal bitki örtüsünün özellikle zengin orman alanlarının büyük bölümü şekerkamışı ve pirinç tarlalarına dönüşmüştür. Bununla birlikte bitki örtüsü ve hayvan türleri yine de zengin sayılır. Avizeağacı, maun, çam, abanoz, sedir, kral palmiyesi gibi değerli ağaçlar; iguana, timsah, solenedon, hutya, kara ve deniz kaplumbağaları, yarasa böcek ve kuş türü de vardır. Flamingo, bülbül, tarlakuşu, arıkuşu, alayakuş, kolibri, özgün bitki türleri ve hayvanlardır.

Din.

Eski bir İspanyol sömürgesi olması nedeniyle, Hıristiyan halkın % 95’i Katoliktir. Protestanlık Mulatlar arasında yaygındır. Dinsel inançlar anayasa güvencesi altındadır. Sosyalist yönetime geçildikten sonra, kilise etkinliğini yitirmiştir.

Advertisement

Dil.

Resmi dil İspanyolca, ticaret dili İngilizcedir. Ancak, etnik köken farklılıkları nedeniyle İspanyolca değişik ağızlarla konuşulur.

Doğal Kaynaklar.

En zengin doğal kaynak nikeldir (36 bin ton). 3.5 milyon demir filizi rezervine karşın teknolojik yetersizlik nedeniyle, üretim düşüktür. Krom (28 bin ton), bakır (3.500 ton), demir filizi (1.200 ton), barit, silis, öteki başlıca maden ve minerallerdir. Ayrıca, küçük gümüş altın damarları vardır. Ticari açıdan kerestesi değerli maun, sedir, okaliptüs, çam önemli bir gelir kaynağıdır.


Leave A Reply