Giovanni Battista Pergolesi Kimdir?

0

Giovanni Battista Pergolesi kimdir? Giovanni Battista Pergolesi hayatı, biyografisi, eserleri, besteleri hakkında bilgi.

Giovanni Battista Pergolesi Kimdir?

4 Ocak 1710, Jesi — 16 Mart 1736, Pozzuoli. İtalyan bestecisidir. Napoli’de Greco, Durante, Feo ve Mattei’nin öğrencisi <z<olarak eğitim görmüş, on beş yaşında Madonna di Loreto Konservatuarına öğretmen olmuş, 21 yaşındayken kilise için bestelediği «La Converslone di San Gugliemo» adlı kutsal oyunun intermezzo’su olarak hazırladığı «İl Maestro di Musica» adlı komik opera ile Stigliano Prensi’nin ilgisini çekmiş, Prens, besteciye operalar ısmarlamıştır. Birbiri ardına opera veren Pergolesi en ünlü yapıtı «La Serva Padrona»yı 1733 yılında yazmış, yapıt tanınmışlığa bestecinin ölümünden on beş yıl kadar sonra Paris’te oynandığında ulaşmıştır. «Olimpiada» adlı operasının başarısızlığa uğramasından sonra yeniden kilise müziğine dönen besteci, bu alanda en çok ilgi çeken, en önemli eseri «Stabat Matemi ölümünden birkaç ay önce bestelemiştir.


LA SERVA PADRONA (Hanım Olan Hizmetçi)

İki perdelik «intermezzo»dur.
Metin; Gennaro Antonio Federico
Bestecisi:
İlk oynanış: 1733 Napoli.
Türkiye’de ilk oynanış: 1963 Ankara.
Başlıca kişiler: Uberto Pandolfo (Bas), Serpina (Soprano).
Konunun geçtiği çağ ve yer: Operanın yazıldığı yıllarda Pandolfo’nun evi.

Konusu:

Zengin bekâr Pandolfo, hizmetçisi Serpina’nın tembellik ve umursamazlığı nedeniyle mutsuzdur. Serpina hiçbir işi doğru dürüst yapmamakta, üstelik evin hanımıymış gibi davranmaktadır. Adam sabrının tükendiğini söyleyerek ilk fırsatta evleneceğini açıklar, çıkıp gider Oysa Serpina, Pandolfo ile evlenmeyi aklına koymuştur. Efendisi dönünce ona çok mutsuz olduğunu, karşısına çıkacak ilk insanla evleneceğini, zaten bir subayın da peşinde olduğunu bildirir. Subay o sırada görünmüştür. Pandolfo bir an düşünür, hizmetçisini sevdiğini anlar, ona kendisiyle kalmasını, evleneceklerini açıklar. Serpina’nın projesi gerçekleşmiş, hizmetçiyken hanım olmuştur. Kendisine sözde tutkun subay ise evin kılık değiştirmiş emektar uşağı Vespone’den başkası değildir.

«La Serva Padrona» bestecisinin ölümünden kısa süre sonra Avrupa sahnelerinde yayılmış, zarif melodilerle dokulu müzik yapısı, inandırıcı konusuyla sahnelendiği her ülkede sevilmiş, tanınmıştır. Yapıt, bütün bu nitelikleriyle İtalyan opera buffa türünün ilk başarılı örneği olarak sanat tarihine geçmiştir.


Kaynak – 2

Giovanni Battista Pergolesi Hayatı

Giovanni Battista Pergolesi (d. 4 Ocak 1710, Jesi – ö. 16 Mart 1736, Pozzuoli,İtalya), İtalyan besteci. La serva padrona intermezzo’su (ara müzik) 18. yüzyılın en ünlü sahne yapıtlarından biridir.

1726’da girdiği Napoli’deki Conservatorio dei Poveri di Gesü Cristo’da kemancı olarak büyük ün kazandı. 1732’de Napoli’ de Stigliano prensinin müzik yönetmeni oldu. Bestelediği Lo frate ‘nnammorato (Âşık Keşiş) adlı Napoliten opera buffa ile bir missa (bir olasılıkla kendi yazdığı Fa Tonunda Missa’sî) ilgiyle karşılandı. 1733’te II prigionier superbo (Haşmetli Mahpus) opera seria’si (ciddi opera) sahnelendi, ama özellikle perde aralanna serpiştirdiği komik La serva padrona intermezzo’su beğenildi. 1734’te Napoli müzik yönetmeni yardımcılığına atandı. Aynı yıl mayısta Fa Tonunda Missa’sının seslendirilmesini yönetmek üzere Roma’ya gitti. 1736’da Napoli’den ayrılarak yakınlardaki Pozzuoli’de Kapuçin manastırına yerleşti. Orada son yapıtı olan ünlü Stabat Mater’i tamamladı. Büyük yoksulluk içinde 26 yaşında öldü ve Pozzuoli’ deki katedrale gömüldü.


Leave A Reply