Giyim Eşyaları Hakkında Genel Bilgiler

0
Advertisement

Giyim eşyası nedir? Elbise ve kıyafet neye denir? Giyim eşyaları nelerden ve ne şekilde yapılırlar?

Giyim EşyasıGiydiğimiz bütün iç ve dış elbiseler, şapka, ayakkabı, eldiven hep «giyim eşyası» dır.

Yiyecekten, barınacak yerden sonra insanlar en çok giyim eşyasına ihtiyaç duyarlar. Soğuk havalarda ısınmak, sıcak havalarda güneşin yakıcı ışınlarından korunmak, yağmurda, karda ıslanmamak için üzerlerine bir şeyler giymek zorundadırlar. Bazı oyun ve işler için de özel olarak yapılmış giyim eşyaları vücudun her hangi bir kazaya uğramasını önler, itfaiyecilerin su ve ateş geçirmez elbiseleri, eskrimcilerin zırhlı elbiseleri gibi…

Dışa giydiğimiz giyim eşyasına, daha çok, «elbise» deriz. Meslek ve iş dolayısı ile giyilen özel elbiseler de «kıyafet» diye anılır. İç çamaşırından şapka, eldiven, ayakkabıya kadar olan bütün giyecekler ise «giyim eşyası» dır.

İnsanlar, yaşadıkları çevreye, hayat şartlarına göre değişik birçok giyim eşyasına ihtiyaç duyarlar. Her mevsimde iklimi değişen ülkelerde yaşıyanlar, hava şartlarına göre değişik birçok giyim eşyası kullanmak zorundadırlar, paima sıcak yahut daima soğuk olan ülkelerde yaşıyanların giyim ihtiyaçları da yarı yarıya az olur. Sanayi ülkelerinde yaşıyanların çoğunlukla giyim eşyaları çok olur.

Advertisement

Giyim Eşyası Nelerden Yapılır

Giyim eşyası insanların çeşitli ihtiyaçlarını karşıladığı için ona göre çeşitli maddelerden yapılır. Bunun için de en ideal malzeme kumaştır. Kumaş, dikilir, giyim eşyası haline getirilir. Son yıllarda naylon, rayon, perlon gibi suni kumaşlar da rağbet görmeye başlamıştır. Bu gibi kumaşların kolay yıkanması, ütü istememesi dolayısı ile bunların sürümü adamakıllı artmıştır.

Bazı giyim eşyasının kumaştan yapılmasına imkan yoktur. Örneğin ayakkabılarda deri kullanılır. Ayrıca, eldivenlerde, rüzgardan korunmaya yarayacak kıyafetlerde de deri en ideal malzemedir. Deri, çeşitli hayvanlardan alınır. Sonradan çeşitli kimyevi usullerle terbiye edilir, giyim eşyası yapmaya hazır hale getirilir. Su geçirmez giyim eşyası yapmak için lastikten, kauçuktan faydalanılır. Ayrıca, suni lastik, suni kauçuk da hakikilerinin yerini tutar. Kürk de çeşitli hayvanlardan alınır. Ancakkürk giymek günümüzde artık pek tercih edilmemekte ve bir çok sivil toplum kuruluşu kürk ile ilgili bir çok kampanya yapmaktadır.

Şapkalar için fötr (keçe) den, hasırdan faydalanılır. Kışın başı soğuktan korumak için, fötr şapkalar giyilir. Yaz aylarında ise, serinletici, güneşten koruyucu vasıfları ile, hafif hasır şapkalar aranır. Kadınlar, şapkayı daha ziyade süs eşyası olarak kullanırlar. Son zamanlarda bereler, çeşitli el örgüsü şapkalar diğer şapkaların yerini almıştır.

Advertisement

Giyim eşyası, bir ihtiyacı karşılamak için kullanılmakla beraber, aynı zamanda bir süs, zarafet, sanat konusu durumuna da gelmiştir. Bugün, kadın, erkek, herkes giyimine zevk bakımından da özen gösterir. Bundan dolayı, giyim eşyasına verilecek biçimler zaman zaman değişir, ortaya yeni biçimler çıkar.


Leave A Reply