Hemoglobin A1c Nedir? Normal Değeri Kaç Olmalıdır?

0
Advertisement

Hemoglobin A1c nedir ve ne amaçla ölçülür? Hemoglobin A1c normal değerleri nedir, yüksekliği neyi gösterir, hakkında bilgi.

Hemoglobin A1c

Hemoglobin A1c Nedir?

Hemoglobin A1c: Glikozun bağlı olduğu küçük bir hemoglobin bileşenidir. Kısaltılmış şekli HbA1c’dir. HbA1c seviyeleri kan şekeri konsantrasyonuna bağlıdır: Kandaki glikoz konsantrasyonu ne kadar yüksek olursa HbA1c seviyesi o kadar yüksek olur. HbA1c seviyeleri kan glikoz konsantrasyonundaki günlük dalgalanmalardan etkilenmez, ancak önceki 6-8 haftadaki ortalama glikoz seviyelerini yansıtır. HbA1c ölçümü, son zamanlarda kan şekeri seviyesinin ne kadar iyi kontrol edildiğinin yararlı bir göstergesidir ve diyabetli hastalarda diyet, egzersiz ve ilaç tedavisinin kan şekeri üzerindeki etkilerini izlemek için kullanılabilir. Diyabetsiz sağlıklı kişilerde, HbA1c seviyesi toplam hemoglobinin yüzde 7’sinden daha azdır. Glikozile veya glikozile hemoglobin olarak da bilinir.

Vücuttaki şeker özellikle proteinlere yapışır. Vücutta dolaşan kırmızı kan hücreleri ölmeden yaklaşık üç ay yaşarlar. Bu kırmızı kan hücrelerine şeker (glikoz) yapıştığında, hemoglobin A1c’ye bağlandığında, bize önümüzdeki üç ay boyunca ne kadar glikozun kanda bulunduğu konusunda bir fikir verir.

Hemoglobin A1c seviyelerini neden yüksek veya düşük olur?

Hemoglobin A1c seviyeleri,

  • glikoz alımı,
  • oruç,
  • insülin kullanımı gibi faktörlerden etkilenir.

Diyabet hastalarının hedefi, şeker hastalığının komplikasyonlarını azaltmak veya durdurmak en azından % 7’nin altında olan hemoglobin A1c seviyeleri ile sonuçlanan istikrarlı kan şekeri seviyeleri oluşturmaktır.

Advertisement

Normal Hemoglobin A1c Seviyesi Nedir?

Çoğu laboratuarda, hemoglobin A1c için normal aralık % 4 ila% 5.9’dur. İyi kontrollü diyabetik hastalarında, hemoglobin A1c seviyeleri% 7.0’dan daha düşüktür. Kötü kontrol altındaki diyabette, seviyesi% 8.0 ya da daha fazladır. Hemoglobin A1c’nin ölçülmesinin faydaları, kanda ortalama glikoz düzeyine (yaklaşık 3 ay) boyunca neler olup bittiğinin fikrini verir. Hemoglobin A1c değeri, günlük parmak çubuk kan şekeri ölçümlerine kıyasla yukarı veya aşağıya sıçramaz.

Hemoglobin A1c dönüşüm tablosu (HbA1c grafiği)

Bir tarama aracı olarak hemoglobin A1c test düzeylerini kullanmaya yönelik herhangi bir kılavuz bulunmamakla birlikte, bir sağlık uzmanına değerinin yükselmesi durumunda birinin diyabetli olabileceği konusunda iyi bir fikir verir; Bununla birlikte, diyabetli olduğu bilinen hastalarda kan şekeri kontrolünü belirlemek için standart bir araç olarak kullanılır.

Hemoglobin A1c seviyeleri ile ortalama kan şekeri seviyeleri arasındaki korelasyon aşağıdaki dönüşüm şemasında sunulmaktadır:

A1c(%) Ortalama kan şekeri (mg/dl)
6 135
7 170
8 205
9 240
10 275
11 310
12 345

Diyabetli bir kişinin hemoglobin A1c düzeylerini kontrol etmesi ne sıklıkta gereklidir?

  • Öncelikle doktorun tavsiyesi uygulanır. Fikir vermesi açısından;
  • Diyabetli kişiler hemoglobin A1c düzeylerini hızlı bir şekilde azaltmak istediklerinde, tedavi hedeflerine ulaşana kadar her üç ayda bir hemoglobin A1c düzeylerini kontrol altına almalarını önerilir.
  • Diyabet hastaları, tedavi hedeflerini yerine getiren ve istikrarlı kan kontrolüne sahip olan kişiler, hemoglobin A1c’yi altı ayda bir kontrol etmeleri yeterli olacaktır.


Leave A Reply