Gökada Nedir? Gökada Türleri

0
Advertisement

Gökada (galaksi) ne demektir? Gökada türleri, çeşitleri nelerdir? Gökadaların özellikleri, hakkında bilgi.

galaksi sınıflandırması

Galaksilerin Sınıflandırılması

Gökada (Galaksi); milyarlarca yıldızı içeren yıldız topluluğudur. Gökadaların varlığını ilk kez saptayan Fransız gökbilimci Charles Messier‘dir (1730-1817). Güneş sisteminin de içinde bulunduğu gökada, Samanyolu olarak adlandırılır. Bunun dışında yakınımızdaki öteki önemli gökadalar, Andromeda, Küçük Macellan ve Sculptore olarak bilinir. Gökadaları Edvin Hubble (1889-1953) spiral, eliptik ve şekilsiz gökadalar olarak üç gruba ayırdı.

Spiral gökadalar: Bir denizanasını andıran yapıdadır ve kollarda genç, sıcak O ve B tipi yıldızlarla gaz ve toz bulutlan yer alır, yaşlı yıldızların sayısı çok azdır. Samanyolu bu tip bir gökadadır ve güneş sistemi bu gökadanın kollarından birisinde yer alır.

Eliptik gökadalar: Genelde elips ya da küre görünümündedir, yoğun bir çekirdek bölgeleri vardır ve çoğunlukla yaşlı yıldızları içerirler. Bu gökadalar içinde az miktarda gaz vardır, toz hemen hemen yok gibidir. Virgo ve Leo II, eliptik gökada örnekleridir.

Şekilsiz gökadalar: Çeşitli nedenlerle biçimleri bozulmuş yıldız topluluklarıdır ve oldukça karmaşık yapıya sahiptirler. Bunlar genç ve yaşlı yıldızları birlikte içerirler. Küçük ve Büyük Macellan gökadaları bu grubun en belirgin örneğidir.

Eliptik Galaksiler

Advertisement

Gökadaya benzer yıldız topluluğu biçimindeki gökcisimlerine ait ilk katalog, Messier tarafından 1781’de yapıldı, daha sonra gözlem teknikleri gelişince bu katalogdaki bazı cisimlerin gerçekte gökada olmadıkları saptandı ve 1888’de J. L. E. Dreyer, New General Catalogue’u (NGC) yayınlayarak gerçek gökadaları belirledi.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply