Gondol Nedir?

0

İtalya’nın Venedik kenti ile özdeşleşmiş olan ve bu bölgeye ait bir kayık türü olan Gondol ile ilgili bilgiler ve Gondol resimleri.

Gondol Nedir
İtalya’nın Venedik şehrindeki kanallarda kullanılan bir çeşit kayıktır. Gondollar yassı ve uzun olurlar. Uzunlukları 10 metre, genişlikleri 1,30 metre kadardır. Sivri olan uçları, kuğu boynu biçiminde, yukarı doğru kalkıktır. Bu kıvrımın ayrıca dışarı doğru yedi çıkıntısı vardır. «S» harfi biçimindeki kıvrım, Venedik’in en büyük kanalını temsil eder, yedi çıkıntı da şehrin yedi mahallesini belirtir.

Advertisement

Gondolların dipleri hemen hemen dümdüzdür. Sandalcı gondolları, ayakta tek kürekle idare eder. Gondolların bir yandan itilerek yürütüldüğü halde düz olarak yol almalarını sağlamak için, ağırlık merkezleri biraz yana kayacak şekilde yapılmıştır. Böylece, gondolcu ağırlık merkezinin kaydırılmış olduğu yandan kürek çeker; gondol düz yol alır.

Eskiden kalan gondollarda içinde iki kişinin rahatça oturabileceği küçük odalar bulunurdu. Bunların içi Venedik sanat anlayışına göre çok zevkli bir şekilde döşenmiştir. Sonradan yapılmış olan gondollarda bu ek odalar bulunmaz.

Eski çağlardan kalma bir kurala göre, yüksek rütbeli memurların, devlet adamlarının gondollarından başka, bütün gondolların siyaha boyanması zorunluluğu vardır. Bu kurala o çağlarda Venedik’te çıkan, halkın çoğunun ölümü ile sonuçlanan bir veba salgını sebep olmuştur. Bu salgından sonra, yas tutma düşüncesiyle, bütün gondollar siyaha boyanmıştır.

Bugünkü Venedik şehrinde ulaşım aracı olarak motorlu sandallar gondolların yerini almıştır. Fakat turistler için ilgi çekici olduğundan, gondollar da motorla işleyen araçların yanısıra muhafaza edilmektedir.

Advertisement

GONDOL RESİMLERİ

Gondol

Gondol

Gondolcu

Gondol

gondol

Advertisement


Leave A Reply