Granada Nerededir? Granada Tarihi

0

Granada nerededir, neye bağlıdır? Granada coğrafi konumu, tarihçesi, gezilecek yerleri, özellikleri ve tarihteki yeri hakkında bilgi.

granadaGranada;İspanya’ nın güneyinde, Endülüs Özerk Bölgesi’nde kent, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir.

Sierra Nevada eteklerinde, Genil Irmağı kıyısında, Cordoba’nın 129 km. güneydoğusunda yer alır. Günümüzde, endüstri (kâğıt, sabun, likör, yünlü ve keten dokuma, besin) ve Vego Ovası’nın tarımsal ürünlerini pazarlama; görkemli tarihsel geçmişiyle de İspanya’nın önde gelen turizm merkezlerinden biridir. Kuzeyde Albaicin (eski kent), güneyde Antequeruela, batıda çağdaş mahallelerin yer aldığı Granada olmak üzere üç bölümden oluşan kentin ortasından geçen Darro Irmağı ve üzerinde Elhamra Sarayı‘nın yükseldiği tepe, Albaicin ile Antequeruela’yi ikiye böler. Kent merkezindeki gotik katedralin çevresi, günümüzde gecekondularla sarılıdır. Hükümet yapıları, endüstri ticaret işletmeleri, mağazalar, geniş bulvarlar, katedralin güneyinde Reye Catolicos’da uzanır.

Tarih. Kuruluşu İÖ 5. yüzyıla kadar inen Granada’yı Sezar İÖ 48’de Roma topraklarına kattı. Bu dönemden sonra İlliberis adını aldı. İS 4. yüzyılın başlarında İberik Yarımadası’nı ele geçiren Vizigotlar, Granada’ya egemen oldular. Bu egemenlik Emevi Komutanı Tarık bin Ziyat’ın 711’de İspanya’yı fethine kadar sürdü. 750’de Emevi soyunu tarihten silen Abbasilerden kaçan 10. Emevi Halifesi Hişam’ın (724-743) torunu Abdurrahman, 756’da, İspanya’ya gelerek Endülüs Emevi Devlerini, 1012’de Beberi İbn Ziri Granada’da Ziri hanedanını kurdu. 1090’a kadar süren bu devlet, aynı tarihte Magrip’te (Fas) egemen olan Murabılar tarafından ortadan kaldırıldı. Daha sonra Muvahhilerin ele geçirdiği yörede 1232’de Beni Ahmer Devleti’nin (1432-1492) kurucusu Muhammet bin Yusuf bin Nasr’ın buyruğuyla Granada başkent oldu. Ünlü Elhamra Sarayı da Yusuf bin Nasr döneminde yapıldı. Beni Ahmer Devleti’nin son dönemlerinde güçlenen Aragon Krallığı, Kral Fernando ve Kraliçe İsabelle döneminde sekiz yıllık (1481-1489) bir savaştan sonra Granada’yı ele geçirdiler. 1609’da tüm Müslümanlar kentten kovuldu ve tam bir İspanyol egemenliği kuruldu.

Tarihsel Eserler. Gotik biçemli katedral (1523-1704), Kastilyalı Ferdinand ve Isabella’nın gömülü bulunduğu Kral Şapeli (16. yüzyıl), Sagrario Kilisesi (18. yüzyıl), 1902’den bu yana gözlemevi olarak kullanılan Cartu-va Manastırı (1516), başlangıçta bir Cizvit okulu olarak kurulan Granada Üniversitesi (1531), görkemli bahçeleriyle Cııarto Real de Santo Domingo Sarayı, kentin öteki önemli tarihsel yapılarıdır.


Leave A Reply