Granit Hakkında Bilgi (Kısaca)

0
Advertisement

Granit ile ilgili temel ve genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Granit nedir granit özellikleri

Granit Taşlar

Bir kaya çeşididir. Bileşiminde kuvars, feldsbat ve mika bulunur.

Açık renkli bir kaya çeşidi olan granitin billurları çıplak gözle bile görülür. Bunlar anıt ve başka yapılarda kullanılan cilalı granit taşlarına bakmakla kolayca görülebilir.

Granit volkanik kayadır. Bugün yeryüzündeki granitlerin hepsi vaktiyle yerin kilometrelerce derinliğinde erimiş lav halindeydi. Bunlar yer altında ağır ağır soğudukları için iri granit billurları meydana geldi. Yanardağ patlamaları ile yeryüzüne çıkan granit kütleleri çok çabuk soğuduklarından billurları küçük kaldı. Bu tip granite «diyolit» denir ki bileşim bakımından granitin aynıdır; yalnız, billurları gözle görülmez, ancak mikroskopla görülebilir.

Başka bir granit çeşidi de «granit porfiri» dir. «Somaki» de denen bu çeşit granitte feldsbat billurlarının boyu 10 santim kadardır, başka billurların arasına serpiştirilmiş durumdadır. (Bakınız Mermer)

Advertisement

Yerin altında oluşan granit kütleleri değişen çağlar boyunca meydana gelen yer hareketleriyle yeryüzüne çok yakınlara gelmişlerdir. Buralardan çıkarılarak kullanılırlar.

Çok dayanıklı bir taş olması bakımından, granit, yapı işlerinde çok aranır. Granitin 2,5 santimetrekaresi 8 – 10.000 kiloluk bir basınca dayanabilir. Ayrıca, cilalanmaya pek elverişli olması da graniti aranan bir taş haline getirmiştir, birçok anıtlarda kullanılır. Özellikle Finlandiya’nın kırmızı graniti bu iş için çok aranır.

Yapı işlerinde çok defa bileşimi başka olduğu halde granite benzeyen başka taşlar granitle karıştırılır.


Leave A Reply