Haberleşme Nedir?

0
Advertisement

Haberleşme nedir? haberleşme ile ilgili bilgiler. haberleşme teknikleri ve teknolojisi hakkında da bilgiler.

HaberleşmeHaberleşme canlı varlıklar arasında, duyguların, düşüncelerin birbirlerine duyurulması için kurulmuş düzendir. Bunun en mükemmel şeklini insanlar arasında görürüz.

Bütün canlı yaratıklar birbirlerinden haber almak isterler, bunu sağlamak için de bazı imkanlarından faydalanırlar. Haberleşmenin sadece insanlara has bir iş olduğunu sananlar, hayvanların hayatlarını gözden geçirince, yanıldıklarını anlarlar. En yalın yapılı, tek hücreli hayvanlarda bile haberleşmeye yarayacak duygular vardır.

İnsanlar, yüzyıllar boyunca hareketler, sesler, resimler, kelimeler yolu ile birbirleriyle haberleşmişlerdir. İlk insanların birtakım hareketlerle, işaretlerle birbirlerine haber verdikleri anlaşılıyor. İnsanlar, düşüncelerini, duygularını, başlarından geçenleri birbirlerine anlatmak ihtiyacını yaratıldıkları günden beri duymaya başlamışlardır. Bugün birçok icat ve keşifler sayesinde insanlar, dünyanın öbür ucunda olup bitenleri saniyesi sanyiesine öğrenmek imkanını elde etmişlerdir.

Haberleşme, sadece insanlara bilgi vermekle kalmaz, bir koruma, kurtarma işi de görür. Örneğin denizin ortasında kazaya uğrayan bir geminin kaptanı gemisindeki modern haberleşme araçları sayesinde durumunu bütün dünyaya bildirir ve yardım ister. Kullandığı haberleşme yöntemleri ise en basidinden telsiz ve uydu telefondan oluşmaktadır. hele ki kıyı bölgelerden giden bir gemi ise GSM kapsama alanına girmişse otomatik olarak SMS dahi atabilir. Evi yanmaya başlayan bir kimse derhal itfaiyeye haber verir ve yangın zamanında önlenir. Ayrıca haberleşme insandan insana değil makinelerden insanlara olacak şekilde de evrilmektedir. Issız bir yerde bulunan bir depoya kurulacak olan basit bir düzenek ile davetsiz misafirlerin, hırsızların geldiği hem görüntülü olarak hem de mesaj olarak ilgili yetkililere hemen haber olarak iletilebilri durumdadır. Bu makineler ile insanlar arasındaki en basit haberleşmelerden birine örnektir.

Advertisement

Konuşmak, sayısız haberleşme çeşitlerinden biridir. Yolda rastadığınız bir arkadaşınızla, tanıdığmızla konuşur, ondan haber alırsınız, siz de ona merak ettiği bazı konular hakkında bilgi verirsiniz; böylece, karşılıklı haberleşme sağlanmış olur. Karşıdan el sallamak bile haberleşme sayılabilir. Tren düdüğü, trafik işaretleri de bir çeşit haberleşme aracıdır.

İnsanlar için yiyecek, giyecek, taşıt kadar haberleşme de önemlidir. Özellikle toplu halde yaşayabilmek için haberleşme birçok hallerde şart haline gelmiştir. Toplum hayatında görevlerimizi başkaları ile paylaştığımız, iş bölümü yaptığımız için, her dakika birbirimizden haber almak zorundayız. Teknolojinin gelişimi sayesinde haberleşme çok kolaylaşmış özellikle elektronik sektörünün gitgide büyümesi telekominikasyon şirketlerinin uzmanlaşması sonucu bugün yazılı, sözlü ve ya görüntülü haberleşme küçük çocukların dahi kolaylıkla başarabildiği hem hızlı hem de ucuz bir hal almıştır.

Yüzyıllar boyunca insanlar kolay haberleşme yollarını araştırırlarken, bir yandan da haberleşmeyi eğlence haline getirmeye çalışmışlardı. Şarkı söylemek, piyesler oynamak, şiir okumak, kahramanlık masalları anlatmak hep birer eğlence, aynı zamanda haberleşme yolu idi. Haberleşmeyi eğlence şekline sokmak bugün artık büyük endüstriler yaratmıştır: Radyo, televizyon, sinema, kitap, dergi yayınları, internet gibi… Bunun en son hali ise günümüzde hemen herkesin kullandığı sosyal medya denilen meralar olmuştur. Çoğu zaman eğlenirken aslında bu sosyal medya üzerinden muazzam bir bilgi akışı gerçekleşmektir.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply