Haloperidol Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Haloperidol ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Haloperidol yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Haloperidol neyi tedavi eder?

Haloperidol

Haloperidol

Kullanımları

Haloperidol bazı zihinsel / ruh hali bozukluklarını (örneğin şizofreni, şizoaffektif bozukluklar) tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç daha net düşünmenize, daha az gergin hissetmenize ve günlük yaşamda yer almanıza yardımcı olur. Ayrıca, kendilerine zarar vermesi muhtemel insanlarda intiharı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca saldırganlığı ve başkalarına zarar verme arzusunu da azaltır. Negatif düşünceleri ve halüsinasyonları azaltabilir. Haloperidol, kontrolsüz hareketleri ve Tourette sendromuyla ilgili tedavi etmek için de kullanılabilir. Haloperidol, diğer tedaviler veya ilaçlar işe yaramadığında hiperaktif çocuklarda ciddi davranış problemleri için de kullanılır. Haloperidol, beyindeki bazı doğal maddelerin (nörotransmitterler) dengesini geri kazanmaya yardımcı olan bir psikiyatrik ilaçtır (antipsikotik tip).

Haloperidol nasıl kullanılır?

Bu ilacı, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz veya doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan alın. İlacın sıvı formunu kullanıyorsanız, dozunuzu ölçmek için pakette bulunan ölçüm damlalığını kullanın. Damlalığınız yoksa, dozunuzun doğru olması için eczacınızdan ölçülen bir oral şırınga isteyin.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Bu ilacı en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. İlaç aniden durduğunda bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

Advertisement

Belirtileriniz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuzu bilgilendirin.

Yan etkiler

Baş dönmesi, uyuşukluk, idrara çıkma zorluğu, uyku bozuklukları, baş ağrısı ve anksiyete oluşabilir. Bu etkiler devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesi düşme riskini artırabilir. Oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Bu yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: kas spazmı / sertliği, titreme (titreme), huzursuzluk, maske benzeri yüz ifadesi, sarkma. Doktorunuz, bu yan etkileri azaltmak için haloperidol ile almanız için başka bir ilaç reçete edebilir.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Nadir durumlarda, haloperidol vücut tarafından üretilen belirli bir kimyasalın seviyesini (prolaktin) artırabilir. Kadınlar için, prolaktindeki bu artış istenmeyen anne sütüne, kaçırılan / durdurulan dönemlere veya gebe kalma zorluğuna neden olabilir. Erkekler için cinsel yeteneğin azalmasına, sperm üretememesine veya memelerin genişlemesine neden olabilir. Bu semptomlardan herhangi birini geliştirirseniz, derhal doktorunuza bildirin.

Advertisement

Erkekler için, beklenmedik bir durumda ağrılı veya uzun süreli bir ereksiyonunuz vardır (4 saatten fazla sürer), bu ilacı kullanmayı bırakın ve derhal tıbbi yardım isteyin veya kalıcı problemler ortaya çıkabilir.

Bu ilaç nadiren geç diskinezi olarak bilinen bir duruma neden olabilir.

Bazı durumlarda, bu durum kalıcı olabilir. Dil itme, çiğneme hareketleri, ağzınızı şişirme veya büzme veya kontrol edilemeyen sallama gibi herhangi bir yüz / kas seğirmesi geliştirirseniz hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç nadiren nöroleptik malign sendrom (NMS) adı verilen çok ciddi bir duruma neden olabilir. Aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım alın: ateş, kas sertliği / ağrı / hassasiyet / halsizlik, şiddetli yorgunluk, şiddetli kafa karışıklığı, terleme, hızlı / düzensiz kalp atışı, koyu idrar, böbrek problemleri belirtileri (örn. idrar miktarı).

Bu nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin: kalıcı bulantı / kusma, mide / karın ağrısı, gözlerin / cildin sararması, nöbetler, enfeksiyon belirtileri (ateş, sürekli boğaz ağrısı gibi).

Bu nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal tıbbi yardım alın: yavaş kalp atışı, şiddetli baş dönmesi, göğüs ağrısı, bayılma.

Bu ilaca çok şiddetli bir alerjik reaksiyon olası değildir, ancak ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım isteyin. Alerjik reaksiyon belirtileri şunlardır: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Haloperidol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: belirli bir şiddetli sinir sistemi problemi (şiddetli CNS depresyonu), Parkinson hastalığı, bipolar bozukluk, idrar zorluğu (örneğin, prostat problemlerinden dolayı), glokom, kalp sorunlar (örn., anjina), aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm), nöbetler, düşük beyaz kan hücresi sayımı.

Haloperidol kalp ritmini etkileyen bir duruma neden olabilir (QT uzaması). QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar alıyorsanız QT uzaması riski artabilir. Haloperidol kullanmadan önce, aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, EKG’de QT uzaması), bazı kalp problemlerinin aile öyküsü (QT) EKG’de uzama, ani kardiyak ölüm).

Advertisement
Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir.

Bazı ilaçlar (diüretikler / “idrar söktürücüler” gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Haloperidol’ü güvenle kullanma hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç terlemeyi azaltarak sıcak çarpması olasılığını artırabilir. Sıcak havalarda yoğun çalışma ve egzersizden kaçının.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle uyuşukluk, baş dönmesi, baş dönmesi, idrar zorluğu ve QT uzaması gibi kalp etkilerine karşı daha duyarlı olabilirler. Uyuşukluk, baş dönmesi ve düşme riskini artırabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Hamileliğin son 3 ayında bu ilacı kullanan annelerden doğan bebekler nadiren kas sertliği veya titremesi, uyuşukluk, beslenme / nefes alma zorlukları veya sürekli ağlama gibi belirtiler geliştirebilir. Özellikle ilk aylarında yenidoğanda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktora bildirin.

Tedavi edilmemiş zihinsel / ruh hali sorunları (şizofreni, şizoaffektif bozukluklar) ciddi bir durum olabileceğinden, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuzla bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararları ve risklerini tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: antikolinerjik ilaçlar (örneğin, belladonna alkaloidler, scopolamin gibi antispazmodikler), kabergolin, ketokonazol, lityum, metildopa, Parkinson hastalığı için ilaçlar (levodopa ve karbidopa, selegilin), paroksetin, pergolid , kinupristin-dalfopristin, rifampin, sakinavir.

Haloperidol dışındaki birçok ilaç, diğerleri arasında amiodaron, dofetilid, pimozid, kinidin, sotalol, prokainamid, makrolid antibiyotikler (eritromisin gibi) dahil olmak üzere kalp ritmini (QT uzaması) etkileyebilir. Bu nedenle, haloperidol kullanmadan önce, kullanmakta olduğunuz tüm ilaçları doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete gibi ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi) alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.


Leave A Reply