Hamilelikte Alkol Kullanımı Zararları

0
Advertisement

Hamileyken alkol kullanmanın bebek üzerinde ne gibi etkileri olur, ne kadar zararlıdır? Hamilelikte alkolün zararları, alınabilecek önlemler.

Hamilelikte Alkol Kullanımı Zararları

Alkol ve hamilelik bir araya gelmemesi gereken şeylerdir.

Hamileyken tüketilen alkol plasentadan bebeğe geçer. Bu bebeğin de içki içmesi gibi bir durumdur. Bu durum bebeğinizin gerektiği gibi büyümesini engelleyebilir. Alkol beynini ve diğer organlarını etkileyebilir. Ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka ciddi sorunlara neden olabilir:

Düşük. Bebeğinizi hamileliğin ilk birkaç ayında kaybedebilirsiniz.

Ölü doğum. Gebeliğinizin ikinci yarısında bebeğinizi anne karnında kaybedebilirsiniz.

Advertisement

Erken doğum. Alkol bebeğinizin çok erken dünyaya gelmesine neden olabilir. Prematüre bebeklerde genellikle birçok sağlık problemi yaşanır. Bunlar çoğunlukla nefes darlığı ve tam gelişmeeiş akciğerlerle ilişkili diğer sorunları içerir.

Doğum kusurları. Hamilelikte alkol kullanımı nedeniyle bazı bebekler kalp veya böbrek problemleri ile doğarlar. Diğerleri görme ya da işitme ya da diğer sağlık sorunlarıyla doğabilirler.

Fetal alkol spektrum bozuklukları (FAS). Fetal alkol sendromu bebeğinizin beyin faaliyetlerini ve öğrenme kapasitesini etkiler. Oluşabilecek zihinsel ve gelişimsel engeller genellikle ömür boyu sürer. Bu bozuklukların görülme riski aldığınız alkol miktarının artması ile artar.

FAS’lı bebekler ve çocuklar:

***Daha küçük, daha kısa ve normalden daha düşük kiloya sahiptirler.

***İnce bir üst dudak; Üst dudak ve burun arasındaki eşsiz derecede pürüzsüz bir sırt; ve üst ve alt göz kapakları arasında normalden küçük bir boşluk bulunur.

***Yetersiz hafıza ve öğrenme güçlüğü

Advertisement

***Hiperaktivite ve dikkat sorunları

***Başkalarıyla iletişim kurmakta zorlanma

Ne yapabilirsiniz?

İçmeyi bırakın. Hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız, hemen içmeyi bırakın. Bazı kadınlar hamileleri sırasında alkol alırlar ve sağlıklı bebekler dünyaya getirirler. Ama bebeğinizi alkolden kaynaklanan sorunlardan koruyabilmenin tek yolu, ondan uzak durmaktır.

Önceden planlama yapın. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan yardım alır ve yardım alırsanız, içmeyi bırakmanız çok daha kolay olacaktır.

İnsanlara hamile olduğunuzu ve alkol almadığınızı söyleyin. Hamileliğinizin bilinmesi alkol kullanımı konusunda insanların daha saygılı olmasını sağlayacaktır.

Alkolü evinizden çıkarın.

Yardım isteyin. Kendi kendinize içkiyi bırakamazsan, doktorunuza söyleyin. Alkol sorununuz varsa hamile kalmadan önce tedavi görün, sonra hamile kalın.


Leave A Reply