Hamilelikte Göbek Deliğinde Neler Olur? Ağrı ve Dışarı Çıkma Normal Mi?

0
Advertisement

Hamilelikte göbek deliğinde görülen değişiklikler nelerdir? Göbek deliğinde ağrı, dışarı çıkma normal mi? Göbek fıtığı belirtileri neler?

Göbek deliği – veya göbek – göbek kordonunun fetüse bağlandığı yerdir. Göbek kordonu fetüsten plasentaya doğru uzanır. Fetüse besin maddeleri ve oksijen sağlar ve atıkları fetüsten uzaklaştırır.

hamilelikte göbek deliği

Bir bebek doğduktan sonra artık göbek kordonuna ihtiyaç duymaz ve doktor keser ve bebeğin karnından çıkıntı yapan küçük bir bölüm bırakır. Birkaç hafta sonra, kalan göbek düşer ve geriye kalan tek şey bebeğin göbek deliğidir.

Genellikle göbeklerimizi düşünmek için fazla zaman harcamayız, ancak bir kadın hamile kaldığında, vücudunun geçireceği birçok değişiklikten biri de göbek deliğidir.

Hamileyken göbek deliğime ne olur?

Kadınlar genellikle hamileliğinin ikinci üç aylık döneminde göbeklerindeki değişiklikleri fark ederler. Rahim genişlemeye devam ettikçe karnınızı öne doğru iter. Sonunda, göbek deliğiniz büyüyen karnınız nedeniyle ortaya çıkar.

Advertisement

Göbek deliğimin dışarı çıkması normal mi?

Evet. Tamamen normal ve zararsız. Bununla birlikte, bazı kadınlar yeni “kıyafetlerinin” deliğe sürtündüğünden rahatsızlık duyarlar. Korumak için bir göbek deliği kapağı veya karın kılıfı gibi bir destek ürünü kullanabilirsiniz.

Göbek Deliği Acır Mı?

Bazı kadınlar göbeklerinde ağrı hisseder. Bazı hamile kadınların neden ağrılı göbekleri delikleri olduğuna dair tıbbi bir fikir birliği olmamasına rağmen, bazıları bunun göbek deliğinin karın duvarının en ince kısmında bulunduğu için olduğuna inanmaktadır.

Göbek deliğim normale dönecek mi?

Doğumdan birkaç ay sonra, çoğu kadın göbeklerinin nispeten normal bir konuma döndüğünü görür.

Göbek fıtığı

Dışarı çıkan göbek deliği nadiren bir göbek fıtığına işaret eder. Bu karın duvarınızda karın dokusunun – ince bağırsak gibi – çıkıntı yapmasına izin veren küçük bir deliktir.

Göbek fıtığı belirtileri

Göbek fıtığının tipik belirtileri şunlardır:

  • göbeğinizin yakınında uzanırken genellikle daha belirgin olan yumuşak bir yumru
  • Eğildiğinizde, hapşırdığınızda veya öksürdüğünüzde artan ağrı
Göbek fıtığı nedenleri

Umbilikal fıtıkların çoğu doğduğunuzda oradaydı (doğuştan). Karnınız genişleyen rahim tarafından gerilene kadar fark edilmedi.

Advertisement
Göbek fıtığı tedavisi

Sizi rahatsız etmiyorsa, rahat bırakın. Bazı kadınlar yumruya masaj yaparlar. Bazı kadınlar daha da şişmesini önlemek için bir göbek bandı takarlar. Fıtık hamileliğinizin ardından geri çekilir. Bazen doktorunuz özel egzersizler önerecektir.

Bazı durumlarda doktorunuz ameliyat önerebilir. Çoğu durumda, doktorunuz hamileyken fıtık ameliyatından kaçınacaktır.

Göbek deliği hakkında yanlış fikirler

Bazı hamile kadınlar, göbek düğmelerinin karnındaki bir şeye bağlı olduğu yanılgısı altındadır. Birçoğu göbeklerinin aşağıdakilere bağlı olduğunu düşünür:

  • rahim
  • plasenta
  • bebeğin göbek deliği

Yetişkinlerde, göbek normalde hiçbir şeye bağlı değildir.

Özetle

Hamileliğinizin ikinci üç aylık döneminde, göbek deliğinizin büyüyen karnınızdan çıkmaya başlaması sizi şaşırtmasın. Bazı kadınlar rahatsızlık hissetmesine rağmen, çoğu için hamileliğin olaysız ve normal bir kısmıdır. Bazı durumlarda, çıkıntılı göbeğiniz göbek fıtığının bir işareti olabilir.

Hamileliğiniz boyunca, sizin ve bebeğinizin mümkün olan en iyi sağlıkta olduğundan emin olmak için düzenli doktor ziyaretleri yapmalısınız. Göbek deliğinizle ilgili herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuza sorun.


Leave A Reply