Harry Partch Kimdir?

0

Harry Partch Kimdir? Amerika’lı düşsel ve çeşitli tema ağırlıklı besteleri ile tanınan Harry Partch hayatı ve eserleri.

Harry PartchHarry Partch (d. 24 Haziran 1901, Oak-land, California – ö. 3 Eylül 1974, San Diego, California, ABD), çok çeşitli temalara ve düşsel öğelere dayalı besteleriyle tanınan ABD’li müzikçi. Kendi buluşu olan alışılmadık çalgılarla seslendirdiği besteleri partisyonlarının karmaşıklığıyla tanınır; örneğin, her çalgının kendine özgü bir notalaması vardır, bazen her oktavda 43 ses yer alır. Çoğunlukla insan için yazılmış ilk yapıtlarında Partch, Büyük Bunalım sırasında dolaştığı yerlerden derlediği sözlere yer vermiştir. Bunlar arasında The Letter, a Depression Message from a Hobo Friend (1943; Mektup, Aylak Bir Arkadaştan Büyük Bunalım Mesajı) ile 8 Hitchhiker Inscriptions from a California Highway Railing (California’daki Bir Otoyol Korkuluğundan 8 Otostopçu Yazıtı) sayılabilir.

Sonraları, Partch mitoloji ve gizli bilimlere duyduğu ilginin de etkisiyle ampul, kâse gibi bildik nesnelerin büyülü seslerini keşfetti. Sonuçta boo (bambu marimba), tahta tuşlarının en büyüğü 2,4 m boyunda olan marimba eroica, sis odası kâseler, mazda marimbası gibi birçok çalgı yaptı. Bu çalgılardan bazıları San Francisco Sanat Müzesi ile New York’taki Whitney Müzesi’nde sergilendi.

İlk önemli sahne yapıtı Oedipus (1951; Oidipus), Plectra and Percussion Dances (1952; Mızrap ve Vurmalı Çalgı Dansları), danslı yergi The Bewitched (1955; Büyülenmiş) ve Windsong (1958; Rüzgârın Türküsü) filminin müziği, Partch’ın 1950’lerdeki tipik yapıtlarıdır. And on the Seventh Day Petals Fell on Petaluma (1963-64; Ve Yedinci Günde, Petaller Petaluma’ya Düştü) adlı görkemli süitinde, müzik parçalarındaki geleneksel gelişim süreci dikkate alınmamış, müzikal düşünceler yalın bir biçimde sunulup sonra bir yana bırakılmıştır.

Partch sonraları, birer ayin niteliği taşıyan sahne müzikleri hazırladı. Kuramlarını The Genesis of a Music (1949; Bir Müziğin Yaratılışı) adlı kitabında özetledi. 1966’da Ulusal Sanat ve Edebiyat Enstitüsü’nün ödülünü kazandı.


Leave A Reply