Hasır Nedir? Neyden Yapılır? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

0
Advertisement

Hasır nedir? Hasır ne işe yarar, neyden yani hangi materyalden ya da bitkiden yapılır? Hasırın özellikleri, kullanım alanları hakkında bilgi.

Hasır

Hasır; Sazla, kabuk, yaprak gibi bir bitki maddesiyle örülmüş yaygılara “hasır” denir. Ayrıca, tamamı veya bir kısmı bu şekilde yapılmış eşya da “hasır” diye anılır: Hasır şapka, hasır koltuk gibi. Hasır örgüsü, bir örgü tipidir. Her lif, ya bir alttan, bir üstten, ya da iki alttan, bir üstten geçirilmek suretiyle yapılır.

Hasırın kolaylıkla toplanmak, kendi çevresinde kıvrılıp yuvarlanarak kaldırılmak imkânı da vardır.

Hasırın, kullanılan malzemeye, veya kendi kullanıldığı yere göre çeşitli şekilleri vardır. “Kaba hasır” altlık olarak yayılmak üzere örülen, kalın sazlardan meydana getirilmiş bir yaygı şeklidir ki, kır kahvelerinde, gezme yerlerinde, kır yemeklerinde bu tip hasırlar rağbet görürdü. Kefen ve tabut yerine kullanıldığı da olurdu.

Advertisement

Hasır örgüsünü çarşıdan sebze ve meyve taşımakta kullanılan zembillerde, şişeleri kırılmaktan korumak için etrafına örülerek sarılan şişe hasırlarında da görürüz. Damacana, binlik gibi büyük şişelerin etrafına örülen hasırlar daha sert, kalın çubuklardan yapılır.

Hasır, Türklerde yer örtüsü olarak kullanılır. Büyük yüzeyleri kaplayacak şekilde hazırlanır. Eskiden yere yayılacak halıların altına da hasır serilirdi. Ucuz ve kolay bir dokuma şekli olduğu gibi, ayrıca hasırın rutubeti geçirmemek, havayı hapsetmek hassası bulunduğundan eskiden çok kullanılırdı. Yerlerin, duvarların hasırla kaplandığı çok görülürdü. Kenarlarına meşin şeritler dikilerek dağılması önlenir, camilerde yaygı yerine kullanılırdı.


Leave A Reply