Hastalık Nedir? Kısa Bilgi

0
Advertisement

Hastalık nedir, ne demektir? Hastalık nasıl oluşur, hastalık çeşitleri nelerdir? Hastalık hakkında kısaca bilgi.

Hastalıklar

HASTALIK

Hastalık; bir bitkinin, hayvanın ya da insanın normal sağlık fonksiyonlarında oluşan bir rahatsızlıktır. Her hastalığın bir takım belirtileri (fiziksel değişiklikler) vardır.

İnsan vücudu belki de, binlerce hastalığın saldırısına uğramaktadır. Bunların arasında; daha az zararlı olanları (soğuk algınlığı ya da madura ayağı-bir tür enfeksiyon) olduğu gibi yaşamı tehdit edenler de (tifo ve bazı kanser çeşitleri) vardır. Bitkiler ve hayvanlar da hasta olurlar. Örneğin; patateste küfe rastlanırken, kediler gribe yakalanabilir.

VİRÜSLER VE BAKTERİLER

Grip, AİDS ve tetanos çeşitli enfeksiyon hastalıklarıdır. Hepsinin nedeni mikrop adı verilen, zararlı mikroskobik organizmalardır. Mikroplar vücudu istila eder ve çoğalırlar. Tetanosa bakteriler grip ve AİDS’e ise virüsler neden olur. Enfeksiyon hastalıkları insandan İnsana bulaşır, örneğin; mikrop solunum yoluyla bulaşır. Birçok insanı etkileyen yaygın enfeksiyona salgın adı verilir. Bazı enfeksiyon hastalıklarından aşı yoluyla korunulabilirken; diğerlerinin tedavisinde antibiyotik gibi ilaçlar kullanılır.

Advertisement

ENFEKSİYON DIŞI HASTALIKLAR

Bir çok hastalığın nedeni ise mikroplar değildir. Yetersiz beslenme de hastalıklara neden olabilir. Örneğin; Iskorbüt hastalığının nedeni yeterli C vitamini almamaktır. Diğer hastalıklar ise sağlıksız yaşam biçiminden kaynaklanabilir. Örneğin; sigara ve stres kalp hastalıklarına neden olabilir. Hemofili gibi kimi hastalıklar ise kusurlu genler ile yeni nesillere aktarılır.

İPUÇLARINI ARAMA

Acı ya da ateş gibi belirtiler kişinin bir hastalıktan muzdarip olduğunu gösterir. Belirtiler bir şeylerin yolunda gitmediğinin işaretidir ve doktora hastalığın nedeni konusunda ipuçları verir. Doktorlar ayrıca; röntgen filmi ve kan testleri yoluyla da hastalık nedenlerini araştırırlar.

AFRİKA UYKU HASTALIĞI

Afrika’nın bazı bölgelerinde rastlanılan uyku hastalığını çeçe sineği bulaştırır. Bir kişinin kanı ile beslenirken, kişinin kan dolaşımına salyasını bırakır. Eğer, salyada Trypanosoma brucei adı verilen mikro organizmalar bulunuyorsa; bunlar vücutta çoğalmaya başlar. Ateş, baş ağrısı ve uykulu olma gibi rahatsızlıklara neden olur. Tedavinin bir an önce yapılmaması durumunda hastalık öldürücü olabilir.

Advertisement


Leave A Reply