Havuç ve Marulda Hangi Besinler Bulunur? Havuç ve Marulda Karbonhidrat Var mı?

0
Advertisement

Havuç ve marul da yer alan besin değerleri nelerdir? Havuç ve marulda karbonhidrat bulunur mu? Vücudumuzun karbonhidrat ihtiyacını giderebilirler mi?

Havuç ve marul karbonhidrat açısından zengin besinler olarak sınıflandırılmasa da karbonhidrat ve günlük sebze gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olabilir. 2010 yılında yayınlanan bir diyet rehberine göre, 2000 kalorilik bir diyet için her gün 2,5 bardak sebze yemenizi öneriyor. Havuç ve marulun her ikisi de biraz karbonhidrat sağlasa da, marul havuçtan önemli ölçüde daha az karbonhidrat içerir.

Havuçtaki Besinler

havuç suyu

Kaynak: pixabay.com

Havuçlar genellikle nişastalı bir sebze olarak sınıflandırılmasa da, karbonhidrat bakımından tam olarak düşük değildir. Yapılan araştırmadaki verilere göre 1 su bardağı rendelenmiş havuç yaklaşık 11 gram karbonhidrat sağlar. Buna karşılık, 1 fincan mısır – nişastalı, karbonhidrat açısından zengin bir sebze – yaklaşık 27 gram karbonhidrat içeriyor.. Havuç ayrıca potasyum, A vitamini ve K vitamini açısından da zengindir.

Maruldaki Besinler

marul

Kaynak: pixabay.com

Marul gerçekten düşük karbonhidratlı bir besindir. İlgili veriler1 fincan kıyılmış yeşil yapraklı marulun sadece 1 gram karbonhidrat içerdiğini bildiriyor. Yapraklı yeşillikler ayrıca folat, A vitamini ve K vitamini açısından da zengindir. Yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı bir diyet uyguluyorsanız, salatalarda yemeklerinizin odak noktası marulu yapın veya dürümlerde tortilla yerine kullanın.

Karbonhidrat Gereksinimleri

Karbonhidratlar vücudunuzun ana enerji kaynağıdır. Tıp Enstitüsü, çocukların ve yetişkinlerin günlük olarak en az 130 gram karbonhidrat tüketmesini, hamile kadınların en az 175 gram tüketmesini ve emziren kadınların her gün en az 210 gram karbonhidrat almasını önermektedir. Düzenli olarak çalışıyorsanız, muhtemelen ek karbonhidratlara ihtiyacınız vardır. Brown Üniversitesi’ne göre, sporcular günlük kalorilerinin yaklaşık yüzde 65’ini karbonhidratlardan veya 2.000 kalorilik bir diyet için günde yaklaşık 325 gram karbonhidrat almalıdır.

Sağlıklı ve Sağlıksız Karbonhidratlar

Havuç, marul ve diğer sebzelerde bulunan karbonhidratlar günlük olarak yemeniz gereken sağlıklı karbonhidratlar olsa da, diğer karbonhidratlar o kadar sağlıklı değildir ve ölçülü olarak tüketilmelidir. Örneğin, beyaz ekmek ve beyaz pirinç gibi rafine tahıllar, ilave şekerler, tatlılar ve şekerli içecekler size kalori sağlar, ancak çok az – varsa – ek besin maddeleri. Amerikan Kalp Derneği, kadınların ilave şekerleri günde 100 kalori ile sınırlandırmasını ve erkeklerin ilave şekerlerden günde 150 kaloriden fazla yememesini tavsiye ediyor. Sebzelere ek olarak, diğer sağlıklı karbonhidrat kaynakları arasında tam tahıllar, baklagiller, meyveler, kabuklu yemişler, tohumlar ve az yağlı süt ve yoğurt bulunur.

Advertisement

Leave A Reply