Hayat, iki dipsiz karanlık ortasında bir kibrit alevidir – Kompozisyon

0

Hayat, iki dipsiz karanlık ortasında bir kibrit alevidir ne demek? Hayat, iki dipsiz karanlık ortasında bir kibrit alevidir sözü ile ilgili kompozisyon.

Hayat Ağacı

Advertisement

YAŞAM ve ZAMAN

İnsanlar ölümlüdür ve bütün ölümlüler gibi bir gün yok olacaklardır. Fakat okuduklarımız ve öğrendiklerimiz içinde bu kuralı bozanlar da var. Yaşamlarını bir tolum ve uygarlık uğrunda harcayanlar, insanlık tarihinin överek andığı kişiler arasına katılıyor. Bunlar için: «Öldü» sözü bütün anlamını kaybediyor.

Atatürk, 15 yıl gibi kısa, çok kısa bir süre içinde ulusunu, orta çağ düşüncesinden modern insan düşüncesine ulaştırdı. İç ve dış düşmanlardan yılmadı. Gecesini gündüzüne katarak vatan ve ulus için çalıştı. Fakat ölümsüzlük katma erişti. Pastör, insanları kuduz denilen belâdan kurtarmak için yaşamının büyük bir kısmını harcadı. İlk yaptığı deneylerin başarısızlığından yılmadı. Yıllarca süren çalışmalardan sonra amacına ulaştı. Böylece de adı, insanlık tarihinin altın yapraklarına geçti. Edison, Newton, Keepler gibi bilginler insanlığa yararlı olabilmek için durup dinlenmeden çalıştılar, uğraştılar, fakat ölümsüzler kervanına katılmayı başardılar.

Yaşamın, bir kibrit alevi kadar kısa olduğunu kendimizde de görebiliriz. Ben, daha dün okula başlamıştım. Günlerin ne kadar çabuk geçtiğine şaşıyorum şimdi. Bu kısa zamanı çalışmakla değerlendirdiğim için seviniyorum. Eğer çalışmamış olsaydım, şimdi bu sınıfta olamazdım. Bundan sonra da pek çok çalışıp vaktimi değerlendirmek, vatanıma, ulusuma, insanlığa yararlı işler yaparak ölümsüzler arasına katılmak en büyük ülkümdür.

Advertisement

İnsanlar, ölmekten değil, unutulmaktan korkmalı. Çünkü, gerçek ölüm unutulmaktır bence. Unutulmamak için de bir kibrit alevi kadar kısa olan yaşamamızı boş yere harcamamak, onu, en güzel bir şekilde değerlendirmesini bilmeliyiz.


Leave A Reply