HCT (Hematokrit) Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

0

HCT (Hematokrit) ne demektir? HCT değerlerinin çocuklarda ve yetişkinlerde ne olması gerekir? Yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

HCT (Hematokrit)

Hematokrit nedir?

Hematokrit, kırmızı kan hücrelerinden oluşan kanın hacimce oranıdır. Hematokrit (hct) yüzde olarak ifade edilir. Örneğin,% 25’lik bir hematokrit, 100 mililitre kan içinde 25 mililitre bulunan kırmızı kan hücresi olduğu anlamına gelir.

Hematokrit düşüklüğü ne anlama geliyor?

Düşük hematokritli kişiler için anemi teşhisi konulur. Aneminin birçok nedeni vardır. Yaygın nedenlerden bazıları kan kaybı (travmatik yaralanma, ameliyat, kanama ve kolon kanseri), beslenme yetersizliği (demir, vitamin B12, folik asit), kemik iliği sorunları (kanser sebebiyle kemik iliği değiştirilmesi, kemoterapi ilaçları ile bastırma, böbrek yetmezliği) ve anormal hemoglobin (orak hücre anemisi).

Hematokrit yüksekliği ne anlama geliyor?

Normalden yüksek hematokrit seviyeleri, anormal derecede artmış kırmızı kan hücre sayısı anlamına gelir. Kronik sigara içicilerde ve yüksek rakımlarda yaşayanlarda yüksek hematokrit görülür. Dehidrasyon, hatalı bir yüksek hematokrit seviyesi gösterir ancak sıvı dengesi düzeldiğinde normale döner. Yüksek hematokritin diğer nadir nedenleri akciğer hastalığı, bazı tümörler, polisitemi rubra Vera olarak bilinen kemik iliği bozukluğu ve “kan dopingi” amacıyla sporcular tarafından eritropoietin (Epogen) kötüye kullanılmasıdır.

Normal Hematokrit Değeri Nedir?

Hematokrit için normal aralıklar yaşa ve ergenlik sonrasında bireyin cinsiyetine bağlıdır. Normal aralıklar şunlardır:

Yenidoğanlar:% 55 -% 68

Bir (1) haftalık:% 47 -% 65

Bir (1) aylık:% 37 -% 49

Üç (3) aylık:% 30 -% 36

Bir (1) yaş:% 29 -% 41

On (10) yaş:% 36 -% 40

Yetişkin erkekler:% 42-54

Yetişkin kadınlar:% 38 ila % 46
Bu değerler, laboratuvarlar arasında hafif farklılık gösterebilir.

Hematokrit nasıl ölçülür?

Hematokrit, tipik olarak bir kan örneğinden, kanın birkaç değerinin ölçümünü yapan bir otomatik makineyle ölçülür. Aslında bu makinelerin çoğu hematokriti doğrudan ölçmemekte, bunun yerine hemoglobin miktarının ve kırmızı kan hücrelerinin ortalama hacminin belirlenmesine dayanarak hesaplamaktadır. Hematokrit, bir santrifüj kullanılarak manuel olarak da belirlenebilir. Bir kan tüpü santrifüje edildiğinde, kırmızı hücreler tüpün tabanına kümeleşir. Daha sonra kırmızı kan hücrelerinin toplam kan hacmine oranı görsel olarak da ölçülebilir.


Leave A Reply