HDL (İyi Kolestrol) Seviyesi Nasıl Arttırılır? Ne Yapmak Gerekiyor?

0
Advertisement

İnsan sağlığı için oldukça büyük öneme sahip bir parametre olan HDL (İyi Kolestrol) seviyesinin yükseltilmesi / arttırılması için neler yapabilirsiniz?

HDL veya yüksek yoğunluklu lipoprotein, kötü kolesterol seviyenizi veya LDL’yi düşürme kabiliyeti nedeniyle genellikle iyi kolesterol olarak adlandırılır. Desilitrede 60 miligram veya daha yüksek HDL seviyeleri ideal kabul edilirken, erkeklerde desilitrede 40 miligramdan az ve kadınlar için desilitrede 50 miligramdan az olması kalp hastalığı riskini artırır. Yaşam tarzı, HDL seviyeleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Neyse ki bu, alışkanlıklarınızı değiştirmeyi HDL düzeylerini artırmanın son derece etkili bir yolu haline getiriyor.

Egzersiz yapmak

egzersiz

Kaynak: pixabay.com

Dünyaca ünlü Mayo Clinic’in yaptığı araştırmalara göre, bir egzersiz programına başladıktan sonraki iki ay içinde, aerobik egzersiz şeklindeki fiziksel aktivite, hareketsiz yetişkinlerde HDL seviyelerini yüzde 5 artırabilir. Haftada beş kez, günde en az 30 dakika egzersiz yapın. Hızlı yürüyüş, yüzme, bisiklete binme veya merdiven çıkma gibi orta derecede zor aktiviteleri seçin.

Fiziksel aktivite sadece doğrudan HDL düzeylerini artırmaz, egzersiz aynı zamanda kilo kaybını da destekler, bu da HDL düzeylerini daha da artırır. Verdiğiniz her 2 – 3 kilo için HDL seviyeniz desilitre başına 1 miligram artabilir.

Yağları Akıllıca Seçin

zeytinyağı

Kaynak: pixabay.com

Zeytinyağı, yer fıstığı yağı, kuruyemişler ve yağlı balıklarda bulunan doymamış yağlar ve omega-3 yağ asitleri, HDL düzeylerini ve HDL’nin faydalı etkilerini iyileştirebilir. Yağlı balıkları – somon, uskumru veya ringa balığı – haftada en az iki kez yemeyi hedefleyin. Sağlıklı yağlar yemenin yanı sıra, sağlıksız doymuş yağlar ve trans yağlardan da kaçınmalısınız. Tam yağlı süt ürünlerinde ve kırmızı etlerde bulunan doymuş yağ, günlük kalori alımınızın yüzde 7’sinden daha azına katkıda bulunmalıdır. Birçok işlenmiş gıdada bulunan trans yağ, günlük kalori alımınızın yüzde 1’inden azını oluşturmalıdır.

Sigarayı bırakmak

Sigara İçilmez

Advertisement

Sigara ile ilişkili tek sağlık sorunu kanser değildir. Sigara dumanı HDL seviyenizi düşürerek koroner arter hastalığı geliştirme riskinizi artırabilir. Dumanın kendisi de kan damarlarınıza zarar verir. Tıbbi araştırmalara göre sigarayı bırakmak HDL seviyenizi yüzde 10’a kadar artırabilir. İşte size sigarayı bırakmak için bir sebep daha. Unutmayın ki damarlarınızın sağlığı kadar sizlerde sağlıklısınız.

İlaç tedavisi

Yaşam tarzı değişiklikleri HDL kolesterolünüzü önerilen aralıklara yükseltmek için yeterli değilse, ilaçlar yardımcı olabilir. Niasin, fibratlar ve statinler gibi bazı kolesterol düşürücü ilaçlar da HDL seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Doktorunuz kolesterol düşürücü bir ilaç önerirse, sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerinize de devam ettiğinizden emin olun. Ancak kesinlikle ilaç kullanma kararı bir doktor tarafından alınabilir.


Leave A Reply