Hubble Uzay Teleskobunun Özellikleri Çalışma Prensibi ve Keşifleri Nelerdir?

0
Advertisement

Hubble uzay teleskopu nedir, nerededir ve nasıl çalışır? Hubble teleskopunun keşifleri, çektiği görüntüler, özellikleri hakkında bilgi.

Hubble Uzay Teleskobu, uzayda büyük bir teleskoptur. Uzay mekiği Discovery tarafından 24 Nisan 1990’da yörüngeye fırlatıldı. Hubble Dünya’nın yaklaşık 547 kilometre (340 mil) yukarısında yörüngede dönüyor. Büyük bir okul otobüsünün uzunluğu ve iki yetişkin fil ağırlığındadır. Hubble saniyede yaklaşık 5 mil yol alır: Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu kıyılarından batı kıyısına 10 dakikada gitmek gibidir. Hubble güneş enerjisiyle çalışır.

hubble teleskopu

Hubble, gezegenler, yıldızlar ve galaksiler gibi gökyüzündeki nesnelerin net fotoğraflarını çeker. Hubble, bir milyondan fazla gözlem yaptı. Bunlar arasında yıldızların doğum ve ölümünün ayrıntılı resimleri, milyarlarca ışık yılı uzaktaki galaksiler ve Jüpiter’in atmosferine çarpan kuyruklu yıldız parçaları yer alıyor.

Bilim adamları bu resimlerden evren hakkında çok şey öğrendi. Birçoğuna bakmak güzel.

Hubble’ı Dünya’daki Teleskoplardan Farklı Kılan Nedir?

Dünya’nın atmosferi uzaydan gelen ışığı değiştirir ve engeller. Hubble, Dünya atmosferinin üzerinde yörüngede dönüyor ve bu da ona evrenin teleskoplardan daha iyi bir şekilde görülmesini sağlıyor. Uzay teleskoplarının avantajları hakkında okuyun.

Advertisement

Hubble Adı Nereden Geldi?

Hubble, Amerikalı astronom Edwin P. Hubble’ın adını almıştır. 1900’lerin başında önemli keşifler yaptı. Güneş sistemini içeren galaksinin – Samanyolu – birçok galaksiden sadece biri olduğunu gösterdi. Çalışmaları, evrenin genişlediğini göstermeye yardımcı oldu. Bu, evrenin yoğun bir enerji patlamasıyla başladığını ve o zamandan beri genişlediğini söyleyen büyük patlama teorisine yol açtı.

Hubble’da Hangi Aletler Vardır? Nasıl çalışır?

Hubble Dünya’nın yörüngesinde dönerken, Hassas Yönlendirme Sensörleri yıldızlara kilitlenir. Hassas Yönlendirme Sensörleri, İşaretleme Kontrol Sisteminin bir parçasıdır ve Hubble’ı doğru yönde hedefler. Teleskop, bir insan saçı genişliğinden daha fazla hareket etmeden bir mil uzaktaki bir hedefe kilitlenebilir.

Hedef yakalandığında, Hubble’ın birincil aynası ışığı toplar. Ayna, insan gözünden yaklaşık 40.000 kat daha fazla ışık toplayabilir. Işık birincil aynadan ikincil aynaya yansır. İkincil ayna, ışığı birincil aynadaki bir delikten geri odaklar. Oradan, ışık Hubble’ın bilimsel araçlarına parlıyor. Her enstrümanın ışığı yorumlamanın farklı bir yolu vardır.

Hubble, kameralar ve spektrograflar içeren beş bilimsel cihaza sahiptir. Spektrograf, ışığı kendi dalga boylarına ayıran bir alettir.

Geniş Alan Kamerası 3, Hubble’ın ana kamerasıdır. Uzak galaksilerin oluşumundan güneş sistemindeki gezegenlere kadar her şeyi inceler. Kamera üç farklı ışık türünü görebilir: ultraviyole yakın, görünür ve kızılötesine yakın. Ancak Hubble, her bir ışık türünü yalnızca birer birer görebilir. İnsan gözleri görünür ışığı görebilir. Yakın ultraviyole ve yakın kızılötesi, gözlerimizin görebildiğinin çok ötesindedir.

hubble goruntuleri

Büyük Avcı Bulutsusu’nun bu milyar piksellik kompozit mozaiği, Hubble verileri kullanılarak 2006 yılında oluşturuldu.

Araştırmalar için Gelişmiş Kamera, geniş alan alanlarının görüntülerini yakalar. Bu görüntüler, bilim insanlarının evrendeki en eski aktivitelerden bazılarını incelemelerine yardımcı oldu.

Advertisement

Kozmik Köken Spektrografı ultraviyole ışığı okur. Bu spektrograf galaksilerin, yıldızların ve gezegenlerin nasıl oluştuğunu ve değiştiğini inceler.

Uzay Teleskobu Görüntüleme Spektrografı, bilim adamlarının uzaydaki nesnelerin sıcaklığını, kimyasal bileşimini, yoğunluğunu ve hareketini belirlemelerine yardımcı olur. Ayrıca kara delikleri tespit etmek için de kullanılmıştır.

Yakın Kızılötesi Kamera ve Çok Nesne Spektrometresi veya NICMOS, yaydıkları ısıyı algılayarak derin uzaydaki nesneleri görür. Görüntüleri yakalar ve aynı zamanda bir spektrograftır. NICMOS, bilim insanlarının yıldızların, galaksilerin ve gezegen sistemlerinin nasıl oluştuğunu incelemelerine yardımcı olur.

hubble görüntüleri

Hubble tarafından yapılan bu gözlem serisi, Avcı Bulutsusu’nda bulunan Herbig-Haro 34 (HH 34) deki değişiklikleri belgeliyor.

Hubble’ın En Önemli Keşifleri Nelerdir?

Hubble tarafından çekilen görüntüler, bilim insanlarının evrenin yaşını ve boyutunu tahmin etmesine yardımcı oldu. Bilim adamları, evrenin neredeyse 14 milyar yaşında olduğuna inanıyor. Hubble, bilim insanlarının gezegenlerin ve galaksilerin nasıl oluştuğunu anlamalarına yardımcı oldu. “Hubble Ultra Derin Alan” adlı bir görüntü, şimdiye kadar görülen en uzak galaksileri gösteriyor.

Hubble, ışık dahil etraflarındaki her şeyi emen kara delikleri tespit etti. Teleskop, zaman geçtikçe evrenin daha hızlı ve daha hızlı genişlemesine neden olan gizemli bir güç olan karanlık enerjinin keşfinde önemli bir rol oynadı. Ve gama ışını patlamalarının – büyük yıldızlar çöktüğünde meydana gelen güçlü enerji patlamalarının – ayrıntılarını ortaya çıkardı.

Hubble ayrıca, Dünya’nın güneşine benzer yıldızlar etrafında dönen gezegenlerin atmosferlerini de inceledi.

hubble görüntüleri

Geniş kenarlı bir Meksika şapkası gibi görünen “Sombrero” gökadası M104, neredeyse tam yandan görülen sarmal bir gökadadır.

Hubble’ın Görüntülerindeki Renkler Nereden Geliyor?

Hubble, her hafta yaklaşık 140 gigabayt bilim verisini Dünya’ya iletir. Bu yaklaşık 45 adet iki saatlik HD kalitesinde filme veya yaklaşık 30.000 mp3 şarkıya eşittir. Dijital sinyaller uydulara, ardından bir yer istasyonuna, ardından NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ne ve son olarak Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsüne iletiliyor. STScI, verileri anlayabileceğimiz görüntülere ve bilgilere çevirir.

Hubble resimleri siyah ve beyazın tonları olarak başlar. Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü, resimlere farklı nedenlerle renkler ekler. Bazen bir nesnenin insan gözüne nasıl görünebileceğini göstermek için renkler seçilir. Diğer zamanlarda önemli bir detayı vurgulamak için renkler kullanılır. Ya da aksi takdirde insan gözüyle görülemeyecek ayrıntıları göstermek için kullanılabilirler.


Leave A Reply