Hugo de Vries Kimdir? Hollandalı Bitki Bilimcisi ve Biyoloğun Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Hugo de Vries kimdir? Hollandalı Bitki Bilimcisi ve Biyolog Hugo de Vries biyografisi, yaşam öyküsü, eserleri ve evrime katkıları hakkında bilgiler.

Hugo de Vries

Kaynak: wikipedia.org

Hugo de Vries; (1848-1935), Mendel’in kalıtım yasalarını yeniden keşfeden ve kalıtsal mutasyonlar teorisini geliştiren Hollandalı botanikçi. Darwin’in evrim teorisi, bireylerin doğal seçilimin bağlı olduğu varyasyonları nasıl miras aldıklarını açıklamadı. De Vries, farklı özelliklerin nesilden nesile nasıl devam edebileceğini, herhangi bir sayıda farklı birey üretmek için birleşip yeniden birleşebileceğini açıklayan bir şema tasarladı. Bitki kalıtımına ilişkin dikkatli çalışmalarıyla görüşünü destekledi.

1900’de De Vries çalışmasını yayınlamaya hazırlanırken, Avusturyalı bir keşiş olan Gregor Mendel’in 1866’da benzer bir teori geliştirdiğini ancak tamamen göz ardı edildiğini keşfetti. De Vries, makalesinde Mendel’in teorisine ayrıntılı olarak atıfta bulundu ve kendi çalışmasını yalnızca doğrulama olarak ileri sürdü. Aynı yıl, diğer iki bilim adamı, Karl Correns ve Erich Tschermak da Mendel’in çalışmasının keşfini bildirdi.

De Vries, bir açıdan Mendel‘in ötesine geçmeyi başardı. 1886’da tesadüfen Amerikan akşam çuha çiçeğinin çok farklı çeşitlerinin birbirine sıkı sıkıya bağlı bir kolonide birlikte büyüdüğünü ve kesinlikle tek bir atadan kalma bitkiden fışkırmış olması gerektiğini fark etti. De Vries, her çeşidin genel olarak doğru yetiştirildiğini ancak ara sıra bir “spor” ürettiğini buldu. Bu tür “sporlar” veya daha sonra gerçek olan özelliklerdeki ani radikal değişiklikler, çobanlar ve çiftçiler tarafından uzun süredir biliniyordu, ancak De Vries bunları bilimsel olarak incelemeye başladı. Evrimin, bazen oldukça büyük olan bu ani değişimler veya mutasyonlar sonucunda ilerlediğini öne sürdü. Daha sonraki kanıtlar bu görüşü destekledi ve mutasyon evrim teorisinde önemli hale geldi.

De Vries, 16 Şubat 1848’de Hollanda’nın Haarlem kentinde doğdu. Leiden, Heidelberg ve Wiirzburg üniversitelerinde okudu. 1878’de Amsterdam Üniversitesi’nde botanik profesörü oldu. 1918’de bitki mutasyonlarını incelemeye devam ettiği Lunteren’e emekli oldu. 21 Mayıs 1935’te Amsterdam’da öldü.

Mutasyon Teorisi

De Vries, kendi zamanında en çok mutasyon teorisiyle tanınıyordu . 1886’da, yakındaki bir bahçeden kaçtıktan sonra Hilversum yakınlarındaki terk edilmiş bir patates tarlasında yabani olarak büyüyen bir akşam çuha çiçeği türü olan Oenothera lamarckiana grubu arasında yeni formlar keşfetti . Bunlardan tohum alarak deney bahçelerinde birçok yeni çeşit ürettiklerini gördü; Aniden ortaya çıkan bu varyasyonlar için mutasyonlar terimini tanıttı . İki ciltlik yayını The Mutation Theory’de (1900-1903), evrimin, özellikle türlerin kökeninin, temelde bir sıçramacılık biçimi önererek, Darwinci tedricilikten ziyade bu tür büyük ölçekli değişikliklerle daha sık meydana gelebileceğini öne sürdü.

Advertisement

De Vries’in teorisi, örneğin Thomas Hunt Morgan’ı , modern evrimsel sentez 1930’larda baskın model haline gelene kadar, meyve sineğindeki mutasyonları incelemeye yönlendiren, evrimin nasıl çalıştığının açıklanmasında baş yarışmacılardan biriydi . Yirminci yüzyılın ilk on yıllarında, de Vries’in teorisi son derece etkiliydi ve bilim camiası onu terk ettikten çok sonra biyolog olmayanları büyülemeye devam etti  (bu arada, doğal varyasyonun çok önemli bir kaynağı olarak mutasyonlar fikrini korudu).  Büyük ölçekli çuha çiçeği varyasyonlarının, halka kromozomları , dengeli öldürücüler ve kromozom duplikasyonları dahil olmak üzere çeşitli kromozomal anormalliklerin sonucu olduğu ortaya çıktı.poliploidi ), mutasyon terimi ise artık genellikle DNA dizisindeki ayrık değişikliklerle sınırlıdır. Bununla birlikte, yeni bir türe ani bir sıçrama olarak “mutasyon” şeklindeki popüler anlayış, örneğin X-Men filmleri (ve onlardan önce gelen çizgi romanlar) gibi bilimkurgunun temel bir teması olarak kaldı.

1903’te yayınlanan bir konferansta ( Befruchtung und Bastardierung , Veit, Leipzig ), De Vries aynı zamanda, Walter tarafından kromozomların Mendel kalıtımına dahil edilmesinden sonraki bir yıl içinde , şimdi kromozomal çapraz geçişler olarak bilinen homolog kromozomlar arasında rekombinasyonların meydana geldiğini öne süren ilk kişiydi.

Botanist Daniel Trembly MacDougal , Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Mutasyon Teorisi konulu konferanslarına katıldı. 1905’te bu derslerin Türler ve Çeşitler: Mutasyonla Kökeni adlı bir kitapta yayınlanmasına yardım etti.


Leave A Reply