Hycamtin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Hycamtin İlaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Hycamtin İlaç yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Hycamtin İlaç neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Hycamtin

Hycamtin

Kullanımları

Bu ilaç küçük hücreli akciğer kanserini tedavi etmek için kullanılır. Kanser hücrelerini öldürerek veya büyümelerini yavaşlatarak çalışır.

Hycamtin nasıl kullanılır?

Topotekan kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı genellikle 5 gün boyunca günde bir kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ağızdan alın. Her 5 günlük tedavi periyoduna bir döngü denir. Bu döngüyü genellikle 21 günde bir tekrarlayacaksınız. Dozaj, vücut büyüklüğünüze, tıbbi durumunuza, laboratuvar testlerinize ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Bu ilacı yiyecek olsun veya olmasın alın. Kapsülleri bütün olarak yutun. Kapsülleri açmayın, ezmeyin veya çiğneyin. Kapsül içeriği cildinize temas ederse, cildi hemen ve tamamen su ve sabunla yıkayın. İçindekiler gözlerinize, ağzınıza veya burnunuza girerse, en az 15 dakika boyunca suyla yıkayın. Cilt bölgesinde dokunulan içerikte kızarıklık / yanma / şişme varsa veya içindekiler gözünüze kaçarsa doktorunuza danışın.

Advertisement

Bir doz aldıktan sonra kusarsanız, o zaman başka bir doz almayın. Bir sonraki dozunuzu her zamanki doz programınıza göre alın.

Bu ilacı kullandıktan sonra tüm insanlar ellerini dikkatlice yıkamalıdır. Hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalıdır.

Bu ilacı enjeksiyon olarak alıyorsanız, ilaç bir sağlık uzmanı tarafından verilir. 30 dakika boyunca yavaş yavaş damara enjekte edilir. Dozaj, tıbbi durumunuza, vücut büyüklüğünüze, laboratuvar testlerine ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Yan Etkileri

Bulantı, kusma, ishal, yorgunluk, iştahsızlık, halsizlik ve ateş oluşabilir. Bu etkiler devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Bulantı ve kusma şiddetli olabilir. Bazı durumlarda, doktorunuz bulantı ve kusmayı önlemek veya hafifletmek için ilaç reçete edebilir. Birkaç küçük öğün yemek, tedaviden önce yemek yememek veya aktiviteyi sınırlamak bu etkilerin bazılarını azaltmaya yardımcı olabilir.

İshal de şiddetli olabilir ve hastanede tedavi gerektirebilir. Ateşli ishal, mide ağrısı olan ishal veya günde 3 veya daha fazla ishal varsa hemen doktorunuza bildirin.

Geçici saç dökülmesi meydana gelebilir. Bununla birlikte, tedavi bittikten sonra normal saç büyümesi geri dönmelidir.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Akciğer problemleri (öksürük, nefes darlığı gibi) gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç erkek ve dişi doğurganlığını etkileyebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Topotekan kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de böbrek problemlerinizi söyleyin.

Bu ilaç sizi zayıf veya yorgun hissettirebilir. Alkol sizi daha yorgun hale getirebilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Topotecan enfeksiyon kapma olasılığınızı artırabilir veya mevcut enfeksiyonları kötüleştirebilir. Başkalarına yayılabilecek enfeksiyonlara sahip kişilerle (su çiçeği, kızamık, grip) temastan kaçının. Bir enfeksiyona maruz kaldıysanız veya daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Doktorunuzun onayı olmadan aşılar / aşılar yapmayın. Yakın zamanda canlı aşılar (burundan solunan grip aşısı gibi) almış kişilerle temastan kaçının.

Kesme, çürük veya yaralanma riskini azaltmak için jilet ve tırnak makası gibi keskin nesnelerle dikkatli olun ve temas sporları gibi aktivitelerden kaçının.

Advertisement

Yaşlı yetişkinler bu ilacın, özellikle ishal ve kemik iliği fonksiyonunun etkilerine karşı daha duyarlı olabilir.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Topotekan kullanırken hamile kalmamalısınız. Topotekan doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Doktorunuza güvenilir doğum kontrolü formları sorun. Dişiler tedavi sırasında ve bu ilacı bıraktıktan sonra 6 ay boyunca doğum kontrolünü kullanmalıdır. Erkekler tedavi sırasında ve bu ilacı bıraktıktan sonra 3 ay boyunca doğum kontrolünü kullanmalıdır. Siz veya eşiniz hamile kalırsa, bu ilacın riskleri ve yararları hakkında hemen doktorunuzla konuşun.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken ve bu ilacı bıraktıktan sonra 1 hafta boyunca emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Diğer ilaçlar topotekanın vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da topotekanın nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında azol antifungalleri (ketokonazol gibi), siklosporin, makrolid antibiyotikleri (eritromisin gibi), HIV proteaz inhibitörleri (ritonavir gibi) bulunur.


Leave A Reply