Hz.Muhammed’in Hoşgörüsüyle İlgili Bir Örnek Olay

0
Advertisement

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) hoşgörüsü ile iligli bilgi ve hoşgörüsü ile ilgili örnek bir olay.

Hz. Muhammed’in Hoşgörüsü

Hz. Muhammed (sav.) hoşgörü timsali idi. Ev halkına, arkadaşlarına ve kendisine gelen her kese karşı hoşgörülü davranmıştır. Daima kalpleri kazanmaya ve incitmemeye büyük özen gösteriyordu. Düşmanlarına karşı yeri gelince o anlayışı gösterdiği olmuştur. Hele cahil ve bilgi sahibi olmayan bedevîye karşı gösterdiği hoşgörü sabır ve insanlığın en zirvesine layık olduğunu göstermektedir.

Yakasına yapışıp “Ya Muhammed! Allah’tan kork” diyen bedevîye karşı “Allah’tan en çok korkanınız benim” diyerek karşılık vermiştir. Efendimizi ziyarete gelen ve İslamiyet’in yüce ahlâk ve nezaketini henüz bilmeyen bedevi bir kişi, efendimizin oturdukları çadırın bir kenarına ufak ihtiyacını gidermişti. Bu durumu gören arkadaşları, ona kızmış ve oradan kovmak istediklerinde;

Ona dokunmayınız, O, henüz neyin ayıp olup olmadığını bilmiyor, oraya bir kova su dökünüz aksın gitsin” diye buyurmuş olması, O’nun ne kadar hoşgörü sahibi olduğunu göstermektedir. On yıl efendimizin hizmetinde bulunan Hz. Enes bin Mâlik “Bir gün olsun Allah’ın Resulünden azar işitmedim” demiştir.

Advertisement

Leave A Reply