İç Hastalıkları Bölümü Hakkında Bilgi

0
Advertisement

İç hastalıkları bölümü nedir? İç hastalıkları bölümü hangi hastalıklara bakar, tarihçesi, çalışma alanları hakkında bilgi.

İç Hastalıkları

İç hastalıkları, tıpta erişkinlerin hastalıklarının tanısı ve tıbbi tedavisiyle ilgilenen uzmanlık dalıdır. Belirli bir organ sisteminin yerine vücudun bütününün ele alındığı iç hastalıkları dalının kardiyoloji, dermatoloji ya da gastroenteroloji gibi uzmanlık dallarının temelini oluşturduğu düşünülebilir.

İç hastalıklarının bilim dalı olarak gelişmesi, 17. yüzyılda İngiliz hekim Thomas Sydenham’ın hastalık kavramını ortaya atmasıyla başladı. Sydenham, hastalıklarda ortaya çıkan belirtileri hastanın başında izleyerek, hastalıkların vücuttaki dört suyukun miktarındaki dengesizlik sonucu ortaya çıktığını savunan görüşe karşı çıktı. Ona göre, nedenleri ve belirtileri birbirinden farklı olan birçok hastalık türü vardı. Sydenham’ ın çalışmaları, hastalıkların sınıflandırılması için bir temel oluşturdu. François Boissier de Sauvages 1763’te hastalıkları belirtilerine göre tanımladı ve sınıflandırdı. O dönemde hastalık nedenleri konusunda hemen hiçbir şey bilinmediğinden, sınıflandırmada hastalık belirtileri temel alınıyordu.

İç hastalıklarının tedavisi konusunda 20. yüzyıla değin çok az şey yapılabiliyordu. Cerrah, hastalığa neden olan organı çıkartabiliyordu ama, iç hastalıkları hekiminin uygulayabileceği özgün bir tedavi yoktu. Bu hekimlerin önerdiği “tedavi”lerin çoğu, hastayı iyileştirmek bir yana, durumunun daha da kötüleşmesine neden oluyordu. Hekimin becerisi, doğru tanı koymasıyla ve hastalığın seyrinde verdiği bilgilerin ve önerdiği çözümlerin güvenilirliğiyle ölçülüyordu. 20. yüzyılın başında hastalığa özgü tedavilerin geliştirilmesiyle iç hastalıkları dalı, hastanın durumunun daha da kötüleşmesini önlemekle kalmayıp, hastalığın gerçekten tedavi edilmesini sağlamaya başladı. Özgün ilaç tedavileri ve tedavi yöntemleri geliştirilip uygulandıkça ve kuramsal tıp bilgisi çoğaldıkça, organ sistemlerini konu alan alt uzmanlık dalları ortaya çıktı.

İç hastalıkları uzmanı olabilmek için tıp fakültesini bitirdikten sonra, süresi ülkeden ülkeye değişen bir uzmanlık eğitiminden geçmek gereklidir; Türkiye’de bu eğitimin süresi dört yıldır.

Advertisement

Leave A Reply