Iguanodon Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Iguanodon nedir? Iguanodon dinazorunun özellikleri nelerdir, ne zaman yaşamıştır? Iguanodon yapısı, hakkında bilgi.

IguanodonIguanodon; iri ve otçul dinozor cinsidir. Fosillerine Avrupa’nın büyük bölümüyle, Kuzey Afrika ve Asya’nın doğu kesimindeki Üst Jura ve Alt Kretase (Tebeşir) Dönemi kayaçlarında rastlanır (Jura Dönemi y. 190-136 milyon yıl önce; Kretase Dönemi y. 136-65 milyon yıl önce).

Iguanodon’un uzunluğu 10 m’yi aşıyordu. Başının yerden yüksekliği ise 4 m’ydi. Bu iki ayaklı hayvanların arka organları çok iyi gelişmişti ve uzun, kalın kuyruğu dengesini sağlamaya yardımcı oluyordu. Ön kısımdaki organları da oldukça gelişkindi. Öbür parmaklarına dikaçı yaparak yukarı doğru sivrilen başparmağı ellerine alışılmadık bir görünüş veriyordu. Testere dişine benzeyen sivri dişleri vardı.

Fosilleri ilk bulunan dinozorlardan olan Iguanodon geniş ölçüde incelenmiştir. Çok sayıda bulunan fosillerinden bazılarına bir arada rastlanması bu hayvanların sürüler halinde dolaştıklarını düşündürmektedir. Cins üyelerinin düşmanlarından korunmak için akarsu ve göllere sığındıkları, dolayısıyla su ortamına yakın yaşadıkları sanılmaktadır.


Leave A Reply