Il Trovatore Opera Konusu Özeti Karakterleri, Giuseppe Verdi

0
Advertisement

Il Trovatore Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Il Trovatore Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

İL TROVATORE

Üç perdelik opera

Metin: Salvatore Cammarano.
Bestecisi: Giuseppe Verdi
İlk oynanış: 1853 Roma.
Türkiye’de ilk oynanış: 1955 Ankara.

Başlıca kişiler:

Leonora (Soprano), Luna Kontu (Bariton), Manrico (Tenor), Azucena (Mezzosoprano).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 15. yüzyılda İspanya.

Advertisement

Konusu:

Kraliçenin nedimesi Leonora’ya her gece serenat yapan ve o çağlarda ‘trovatore’ denilen bir gezginci şarkıcı, kızı delice seven Luna Kontu tarafından ele geçirilir, ‘trovatore’ sanılan adamın düşmanı Biskaya Prensine ait birliklerde subay olduğunu anlayan Kont kılıcını çeker, iki genç arasındaki çarpışma Manrico adlı şarkıcının galibiyetiyle sonuçladır. Leonora’nın büyük aşkla bağlandığı Manrico, Azucena adlı bir Çingene kadın tarafından büyütülmüş, delikanlı onu yıllarca anası olarak bilmiştir. Oysa Azucena’nın açıklamadığı bir gerçek vardır; anası büyük Luna Kontu’ nun oğlunu kaçırmış, diri diri yakılarak idam edilmiştir. Azucena küçük çocuğu Manrico adıyla ve oğlu olarak tanıtmış, bu arada anasının öcünü unutmamıştır. Manrico İspanya’da sürüp giden iç savaşta Luna Kontu’nun karşısındadır. Leonora’ya katıldığı çarpışmalarda başarı sağlayan delikanlının öldüğü haberlenmiş, kız manastıra kapanmıştır.

Manrico olayı duyunca arkadaşı Ruiz’le manastırı basar, Luna Kontu’nun askerlerini dağıtarak kızı kaçırır. Kont bu defa Azucena’yı Enrico’nun anası diye bilinen Çingeneyi tutuklatmıştır. Manrico askerlerini toplayarak kadını kurtarmaya giderse de yakalanır. Fedakâr Leonora sevdiğinin kapatıldığı zindana onu görmeye gelir, rastladığı Luna Kontu’na Manrico’yu bırakırsa onunla evleneceğini söyler. Kont razıdır, delikanlının serbest bırakılmasını emreder. Leonora ölünce Manrico’nun idamını emreder. Delikanlının kafasını kesen baltanın sesi yankılanırken Azucena bağırır: «O senin kardeşindi!». Sonra Kont’un dehşet ve acıdan fırlamış gözleri önünde yere yığılır.

Konusu İspanyol yazarı Garcia Gutierrez’in «El Trovador» adlı oyunundan alınan operanın bestelenişi sırasında Verdi annesini kaybetmiş, duyduğu derin acı ve kapıldığı ölüm fikri yapının tüm bölümlerinde yansımıştır. Buna karşılık «İl Trovatore» zengin ve etkili melodileriyle onun günümüzde en sevilen, en çok oynanan verimi arasındadır.

Tanınmış bölümler:

«Tacea la notte placida» (Leonora), «Deşer t o sulla terra» (Manrico), «Chi del gitano» (Çingene korosu), «Stride la vampa» (Azucena), «İl balen del suo serriso» (Luna Kontu), «Di quella pira» (Manrico), «D’amour sull’ali rosse» (Leonora), «Ai nostri monti» (Azucena).


Leave A Reply