İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Maddeler Halinde Önemli Hususlar

0
Advertisement

İlaç kullanırken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir? Sağlığımız için ilaç kullanırken dikkat edilecekler maddeler halinde.

ilaç

Kaynak: pexels.com

İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İlaç kullanırken;

– Öncelikle doktorun vermediği ilacı kafamıza göre kullanmamalıyız. İlaç arkadaş, eş dost tavsiyesi ile kullanılacak bir şey değildir. Her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Kesinlikle doktora danışarak ilaç kullanmalıyız.

-İlaç kullanırken saatine özen göstermeliyiz. İlacın talimatlara göre aç veya tok karna alınacağına, ne kadar saatte bir alınacağı önemlidir. Hızlı iyileşmek için fazlaca almak gibi bir şey mümkün değildir. Aynı şekilde de doktor kutunun bitmesi gerektiğini söylüyorsa iyileştim diye kesmemeli talimatlara uymalıyız.

ilaç

Kaynak: pixabay.com

-İlacı çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutmalıyız.

– İlaçları yeteri miktarda su ile tüketmek önemlidir. İlacı kullanma şekli önemlidir. Prospektüsü okumadan ilacı kullanmaya kalkmamalıyız.

Advertisement

– Kullandığımız ilacın olası yan etkilerini gözlemlemeli ve bu yan etkilerin oluşması durumunda doktora müracaat etmeliyiz.

– İlacın diğer ilaçlarla etkileşimine dikkat etmeliyiz. Birden fazla ilaç kullanıyorsak bundan doktorumuzu haberdar etmeli ve bu ilaçların etkileşimleri olup olmadığını araştırmalıyız.

– Hamilelikte, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarında vb. ilaç kullanımları kısıtlanır. Bu gibi bir durumumuz varsa da aynı şekilde doktorumuzu haberdar etmeliyiz. Doktor ona göre ilaç kullanımını ayarlayacaktır.

– Özellikle antibiyotik kullanımına dikkat. Antibiyotiklerin reçetesiz satışının yasaklanması bu konuda halkı bilinçlendirse de yeterli değildir. Antibiyotiği (tabi doktorun vermesi gerekli) kullanmayı kafamıza göre kesmemeli, bitirmemiz tavsiye edildiyse bitirmeliyiz. Aksi halde bir sonraki hastalığımızda istenilen etkiyi göstermeyecektir. Bir daha lazım olur diye saklamak, artanları kafamıza göre kullanmak kesinlikle yapılmaması gereken durumlardır.


Leave A Reply