İnci Gurami Balığı Nasıl Bir Balıktır? Özellikleri, Bakımı ve Üretimi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

İnci Gurami Balığı nasıl bir balıktır? İnci Gurami Balığı türleri, üretimi, yaşam koşulları, beslenmesi, bakımı ve özellikleri hakkında bilgi.

İNCİ GURAMİ (TRİCHOGASTER LEERİ)

Menekşe-gri renk karışımlarıyla son derece güzel bir balıktır. Zarif biçimli gövdesini, ağız hizasından başlayan, sedefli bir renkle gölgelenmiş olan ve kuyruk yüzgecine kadar devam eden, bir tek ince zig-zaglı siyah bant kateder. Boyu 10 santimi bulan bu balığa, parlak menekşe renkli vücudu üstüne serpilmiş sedefli noktalar bulunmasından dolayı Mozayik Gurami veya İnci Gurami adı verilmiştir.

Çok sakin bir balık olması dolayısıyla, karma akvaryumlarda diğer balıklan rahatsız etmesinden korkulmaz.

Menşei Siyam ve Birmanya’dır. Yüksek ısıyı sever 23 ilâ 30°C arasındaki ısılarda yaşar. Üremesi türünün genel karakterine uygundur. Erkeğinin pembe veya menekşe rengi göğsü, üreme zamanı koyu kırmızı bir renge bürünür. Karın yüzgeçleri uzayarak, duyu organı vazifesini gören iki anten şeklini almıştır. Sunun vasıtasıyla dipteki maddelerin cinsleri hakkında bilgi edinir.

Erkekler dişilerden sırt yüzgeçlerinin arkaya doğru sivri bir biçim almış olmasıyla ayrılır. Sırt yüzgeci dişilerde daha küçük ve yuvarlakçadır.

Advertisement

Bu balıklar da köpük yapıcıdır. Bunlar da tüm Anabantidae familyası gibi galsemalarının üstünde ve arkasındaki küçük boşlukta yer alan bir soluma organına, labirente sahiptirler. Bu labirentte depolanan hava, üreme için gerekli olan köpük yuvanın yapımında kullanılan temel elemanlardan biridir. Diğerleri balığın kendi salgısı ile Riccia, Ceratophyllum veya Cabomba gibi su bitkileridir.

Üreme için gerekli olan akvaryumun ebatları 60x30x30 cm. olmalıdır. Akvaryum yalnız yarısına kadar yağmur suyuyla doldurulmalıdır. Bir miktar Riccia, Cabomba veya Ceratophyllum’un akvaryumda bulunması gereklidir. Akvaryumun ısısı 28 C da sabit tutulmalıdır.

Yumurta dökecek çiftin akvaryuma gece karanlığında konulmasını öneririz. Sabahın erken saatlerinde, güneşin ilk ışıklarıyla birlikte erkeğin köpük yuvasını yapmaya başladığı görülür. Erkek, yapışkan salgısı ve havayla oluşturduğu köpüğü harç, bitki yapraklarını da tuğla gibi kullanarak 15 cm. çapında ve 2-2,5 cm. kalınlığında bir yumurta yatağı oluşturur. Yumurtaların dökülmesi Cennet Balığı ve Beta’daki gibi aşk kucaklaşmalarının sonunda olur ve yumurtalar, yuvaya yerleştirildikten iki gün sonra çatlar Bunu takip eden diğer iki günde ise yavrular serbest olarak yüzmeye başlarlar. Elde edilebilecek olan 800 ilâ 1200 arası yumurtadan Sağlanacak yavru sayısı üreme koşullarına gösterilen uyuma göre değişecektir. Erkek Gurami, yavrular serbest olarak yüzmeye başlar başlamaz akvaryumdan alınmalıdır. Dişinin ise daha önce, yumurtalama işlemi bittiğinde akvaryumdan çıkartılması lazımdır. Beta yavrularında olduğu gibi yavrular oldukça özenli bir bakım gerektirirler. İlk günlerde yumurta sarısı ve enfüzvuar verilmelidir. Akvaryum suyunun temizliği açısından yemleme ufak oranlarda yapılmalıdır. Aşırı yemleme sonunda akvaryum suyunun niteliği bozulursa yavruların ölümüne sebep olabilirsiniz. Bu nedenle kontrolün daha kolay olması için kaynatılmış ve kaymağı alınmış sütten bir defada iki damladan fazla olmamak üzere verilmesini öneririz. Akvaryum suyuna katılan süt, onun rengini hafifçe değiştirecektir. Böylece siz yavruların yemlerini yiyişlerini kolayca izleyebilirsiniz. Ancak su eski berraklığına kavuştuktan sonra onlara yeniden yem veriniz. Yemin yenmediğini görünce filtrenizi çalıştırınız ve suyu arıtınız. Bir hafta sonra onlara kıyılmış su kurtları, ince su pireleri verebilirsiniz Burada çok önemli bir hatırlatmamız olacak: Canlı yemleri Blue de Methylene’li suda onbeş-yirmi dakika bekletmeden vermeyiniz. Daha sonraları ise kuru yemlemeye geçebilirsiniz.

Küçük yavrular onbir günlük olduktan sonra ebeveynleri gibi hava almak için akvaryumun yüzeyine çıktıklarında soğuk alarak ölümcül hastalanabilirler.

Yavruların labirentleri son derece ince olduğundan solungaç ve sinir sistemleri iltihaplanır. Bunun kaçınılmaz sonu ise ölümdür. Labirentli balık üretimi yapan pek çok amatörün onyedi gün içinde elde ettiği yüzlerce yavrudan yalnız bir kaçını yaşatabilmesi onlara büyük üzüntü verir. Bu nedenle alınması gereken en büyük tedbir akvaryum yüzeyindeki havanın, akvaryum suyu sıcaklığında tutulmasıdır. Bu akvaryumla beraber odanın da ısıtılması veya akvaryumun ısısını dışa vermeyecek ve böylece akvaryum yüzeyindeki havanında ısınmasını sağlayacak örtülerle akvaryumun örtülmesiyle sağlanabilir. Yavrular onbeş günlük olduktan sonra akvaryum suyunu hergün bir cm. yükselterek tamamen doluncaya kadar uygun nitelikte ve ısıda suyla doldurunuz. Tricogaster Leeri her altı haftada bir yumurta döken verimli bir balıktır ve özen istemesine rağmen üretilmesi pek zor değildir.

İnci Gurami yavrularına uygulanacak bu bakım yöntemi tüm Labirentli balıklar için geçerlidir.

Advertisement


Leave A Reply