İnsanoğlu Aslanı Kedi Değil Sıçan Yaparmış Atasözünün Anlamı ve Hikayesi

0
Advertisement

İnsanoğlu Aslanı Kedi Değil Sıçan Yaparmış ne demektir? İnsanoğlu Aslanı Kedi Değil Sıçan Yaparmış atasözünün anlamı ve hikayesi nasıldır?

İnsanoğlu Aslanı Kedi Değil Sıçan Anlamı;

Bu atasözü “insanoğlu hiçbir canlıya benzemez, iyiliğin en iyisini yapabileceği gibi, kötülüğün de en kötüsünü yapar” anlamında kullanılır.

İnsanoğlu Aslanı Kedi Değil Sıçan Yaparmış

Atasözünün Hikayesi;

Bir gün kedinin biri dağda bayırda gezerken yolu bir aslanın inine düşmüş. O sarada uykuda olan aslan kedinin tıkırtısına uyanmış: “Sen de kimsin? Niçin beni rahatsız edersin” diye kükremiş. Zavallı kedi korkusundan ne söyleyeceğini şaşırmış, kendisini korumak için aklına bir düşünce gelmiş:

“Aaa tanımadın mı aslanım, ben senin dayınım” demiş. Aslan “Hadi canım demiş benim gibi heybetli bir aslanın senin gibi küçük bir dayısı olur mu?” Kedi ısrar etmiş: “İyi bak bana, yüzüm, gözüm elim ayağım, postum seninki gibi değil mi?” “Doğru” demiş aslan. “Ama pek bir küçüksün.” Kedi, “Ah yeğenim ah. Ben de senin gibiydim, ama başıma gelmedik kalmadı. Şu insanlar var ya işte o beni bu hallere getirdi” Aslan “Deme yahu”, Kedi “Evet aynen öyle.” Aslanın birden akrabalık duyguları kabarmış: “Kimmiş benim dayımı bu hale getiren, beni ona götür de haddini bildireyim.” Kedi ile aslan kalkmışlar insanoğlunu aramaya başlamışlar. Nihayet ormanın kıyısında büyük bir ağacı kesmeye çalışan bir köylüye rastlamışlar.

Aslan kükremiş: “Vayy demek sensin benim dayıma bunu yapan!„ Köylü şaşkınlıkla “Ben ne yapmışın” diye sormuş. Aslan “Daha ne yapacaksın! Benim heybetli dayımı ufacık hale getirmişsin. Bunun hesabım vereceksin!” demiş. Köylü kedinin söylediği yalanı anlamış: “Tamam demiş- “Ama önce şu işi bitirmeme vardım et, sonra hesaplaşalım”, O sırada köylü büyük bir kütüğü ikiye bölmeye çalışıyormuş. Kütüğün ortasına bir kama yerleştirip, boydan boya aralamış.

Advertisement

Aslana demiş ki: “Şu kütüğü ikiye bölmek için bana yardım et, şu yarığa pençelerini sokarsan bana yardım etmiş olursun.” Aslan kütüğün ortasındaki yarığa pençelerini sokar sokmaz, köylü kamayı çekivermiş. Tabii, aslanın pençeleri orada sıkışıp kalmış. Aslan acısından inlerken bir dayısına bir de köylüye bakıp aman dilermiş. Köylü ise bir yandan baltanın sapıyla aslanı dövmeye başlamış. Aslan hem ağlar hem inlerken: “Hayırlısıyla dayımız kadar kalabilseydik. Meğer insanoğlu aslanı kedi değil, sıçan yaparmış” diye söylenirmiş.


Leave A Reply