Isamu Noguchi Kimdir?

0

Isamu Noguchi kimdir ve ne yapmıştır? Isamu Noguchi hayatı, biyografisi, eserleri, tasarımları, heykelleri hakkında bilgi.

Isamu Noguchi

Isamu Noguchi; (d. 17 Kasım 1904, Los Angeles – ö. 30 Aralık 1988, New York kenti, ABD), 20. yüzyıl Amerikan heykel sanatında, organik soyut biçimlerin anlatımcı gücünün en önde gelen savunucularından olan heykelci ve tasarımcıdır. Çocukluğu Japonya’da geçti. 1923’te New York kentinde Onorio Ruotolo’nun yanında çalıştıktan sonra bir iki yıl kadar Paris’te Constantin Brancusi’nin yardımcılığını yaptı. Orada Alberto Giacometti ve Alexander Calder ile tanıştı ve soyut heykelin en önemli savunucularından biri oldu. Pablo Picasso ve Joan Miro’nun gerçeküstücü yapıtlarından da etkilendi.

“Kuş C(MU)”da (1952-58, Modern Sanat Müzesi, New York) olduğu gibi, yapıtlarının çoğu incelikle soyutlanmış yuvarlak biçimlerden oluşur. Yüzeyleri son derece düzgün ve parlak olan bu taş yapıtlar onun Brancusi’ye olan hayranlığını yansıtır. “Euripides” (1966, sanatçının koleksiyonu) gibi bazı yapıtlarında ise kaba bir biçimde yontulmuş ve çekiçlenmiş tek parça taş bloklar kullanmıştır. 1930-31 yıllarında Japonya’ya yaptığı gezi sırasında yanında çalıştığı çömlekçi Uno Jinmatsu’nun aracılığıyla Japon seramiklerini tanımış, bu eski ürünlerin gizemini ve ruhunu pişmiş toprak ve taştan heykellerine yansıtmıştır.

Noguchi’nin Columbia Üniversitesi’nde temel tıp öğrenimi görmesi, “Kuros” (1945; Metropolitan Sanat Müzesi, New York) adlı yapıtında da görülebileceği gibi, kemiklerin ve kaya biçimlerinin birbiriyle ilişkilerini ve varlığın karşılaştırmalı anatomisini kavramasına yardımcı olmuştu. 1949’da Japonya’ya yaptığı ikinci gezi, estetik gelişiminde bir dönüm noktası oldu ve “taşla bütünleşme”yi keşfetti. Onun için doğaya yakınlık önemliydi. Japonya’da çalıştığı atölyesinin çatısız olması bu düşkünlüğünün bir yansımasıydı.

Heykelin mimarlığa uygunluğunu fark eden Noguchi, New York kentindeki Associated Press Binası için bir alçak kabartma ve 1939 New York Dünya Fuarı’ndaki Ford Pavyonu için bir çeşme yaptı. Ayrıca fiziksel çevrenin estetik açıdan yeniden biçimlendirilmesi konusuna önemli katkılarda bulundu. Paris’teki UNESCO Binası için yaptığı bahçe (1958), Hawaii’deki oyun alanı, mobilya tasarımları ve Detroit Kent Merkezi Meydanı’na yaptığı çeşme (1975) bütün dünyada beğenilen yapıtları oldu. Noguchi ayrıca Martha Graham, George Balanchine ve Merce Cunningham’ın baleleri için sahne dekorları tasarladı. 1982’de, yaşamı boyunca sanata yaptığı önemli katkılar nedeniyle Edward MacDowell Madalyasıyla ödüllendirildi. Noguchi, 1985’te Long Island’da Isamu Noguchi Bahçe Müzesi’ni açtı. Müzede ve dışındaki heykel bahçesinde yaklaşık 500 heykel, model ve fotoğraf bulunmaktadır.


Leave A Reply