İşiniz Elden Gidiyor Mu? İşinizi Kaybetmek Üzere Olmanın Sİnyalleri

0

Belki de işinizi o kadar çok seviyorsunuz ki, şirketin yoldan çıkmak üzere olduğuna dair ipuçlarını görmemezlikten geliyorsunuz.

Ofis Çalışanları

Advertisement

Ya da işinizi o kadar küçümsüyorsunuz ki, sadece günü doldurmaktan başka hiç bir şey sizin ilginizi çekemiyor. Belki de işinizi kaybetmenize yol açabilecek işaretlere dikkat etmek için bir sebebiniz yok.

Ama olmalı. Siz işleri her nekadar iyi yapsanız da ve iş yerinizde olaylar güzel gözükse de, işinizin bir tehdit altında olduğunu gösteren ipuçlarına dikkat etmekte her zaman bir fayda vardır. Her zaman için bu tehlikelerden bir adım önde olmak, tehditleri savurmaya yeterlidir.

İçeriden Gelen Problemler: Sizin Kontrol Ettikleriniz

Bazen çok açık işaretleri görmemezlikten geliriz, sanki bu işaretler sadece kötü bir akımmış ve hemen geçecekmiş gibi davranırız. Ama ne yazik ki bu işaretler sizin iş güvencenizi tehdit edebilir. İste bu işaretlerden bazıları:

Kötü Bir Eleştiri Veya Uyarı Aldıysanız…

En son performans değerlendirmeniz nasıldı? İyi bir zam aldınız mı? Daha önce hiç uyarı aldınız mı? Eğer aldığınız performans değerlendirmesinde iyi şeylerden söz edilmemişse bu kesinlikle bir işarettir.

Advertisement
Patronunuz Size Omuzlarının Üzerinden Bakıyorsa

Daha önce çok özgür bir şekilde çalıştığınız konularda patronunuz size tasma takılmış gibi davranıyorsa, belki de size bazı alt uyarılar vermeye çalışıyordur ve artık sizin bu uyarıları fark etmemenizden sıkılmaya başlamıştır.

İnsanlar Sizden Uzak Durmaya Başladılarsa

İş arkadaşlarınız son zamanlarda yemek yerken ve konuşurken sizden uzak durmaya özen gösteriyorlar mı? Gelecek ile ilgili konuşurken sizin olmanızdan rahatsız oluyorlar mı? Daha önceleri sizin de olduğunuz toplantılarda artık yer alamıyor musunuz? Mutlaka bir sebebi olmalı…

Dışardan Kaynaklanan Problemler: Yönetimde Sizin Kontrolunuz Dışında Meydana Gelen Değişiklikler

Gözünüz her zaman şirketin üzerinde olsun. Şirketin durumu ve gidişatına etki edebilecek yüksek düzey kararlar, her zaman için sizin iş durumunuzla ilgili ipuçları verecektir. İşte bazı ipuçları:

Yeni Patronunuz Var

Son beş senedir, bir anda gerçek bir başbelasıyla değiştirilen, patronunuzla büyük bir uyum içerisinde çalışıyordunuz. Bu kesinlikle rahat olmamanızı gerektiren bir durum. Daha gerek kalmadan hemen iş arama hazırlıklarına başlamalısınız. İnsan Kaynaklarından hemen iyi bir referans almalısınız çünkü yeni patronunuz bunu vermeyebilir.

Elektronik İnsan Kaynakları Uygulamaları: E-İK

Yönetimin En Üst Kademesinde Değişiklik Oldu

Şirketin lideri bir anda ortadan kayboldu, ve şirketin bütün modu değişti. Uzun süredir çalışanlar yeni yönetimle ilgli şikayetler duymaya başladı. Bu durum size yardım edebilir. Kendinize “böyle bir değişikliğin üzerinden gelebilir miyim?” diye sormanız gerekir. Eğer büyük bir değişikliğe karşıysanız, büyük ihtimalle yeni yönetimden nefret edeceksiniz. Diğer taraftan, yeni bir işe geçerseniz onun üzerinden gelip gelemeyeceğinizi tartmanız gerekir. Bu değişiklik size daha mı kolay gelecek yoksa? İki durumunda artı ve eksilerini çok iyi tartmanız gerekir.

Advertisement
Yeni Bir Yapılanma Veya İşten Çıkarılma Dedikoduları Var

Bazen dedikodular doğruluk payına sahip olurlar. Eğer ofis içerisinde yeni bir yapılandırmadan bahsediliyorsa, hazırlıklı olun. Eğer adam akıllı bir iş araştırmasında bulunmadıysanız, en azından CV’nizi hazırlayın da aradan o çıkmış olsun.

Yeni Çalışanlar Ortama Uymuyorlarsa

Bazen öyle kişiler işe alınır ki, yönetim kadrosundan birine hiçbir yanlış yapmazken sizlere işe yaramazmışsınız gibi davranırlar. Eğer siz bu tutumlardan rahatsızlığınızı ortaya koyduysanız ve yönetim kötü elmanın kim olduğunu belirleyemediyse, siz bu kişinin işinizde gözü olduğu kanısına varmanız gerekir. Bazen moraller o kadar bozulur ki, işi bırakmaktan başka bir çareniz olmadığını hissedersiniz.

Bütün bunların sonucunda, en önemlisi, işinizi gerçekten tehdit edebilecek şeylerle, kötü geçen bir hafta veya bir ayın farkını belirleyebilmektir.


Leave A Reply