Isırgan Otu Çayının Sağlığımız İçin Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

0
Advertisement

Isırgan otu çayı nasıl yapılır, nasıl kullanılır? Isırgan otu çayının sağlık için yararları nelerdir? Yan etkileri var mıdır, hakkında bilgi.

Kuru yaprakları demlemek ve çay içmek binlerce yıl öncesine dayanır. Tıbbi olarak kullanıldığı Çin’den kaynaklandığı düşünülmektedir. Bugün, insanlar tadı, uyarıcı veya sakinleştirici özellikleri ve sağlık yararları dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı çay içiyorlar. Popüler bir bitkisel çay ısırgan çayıdır.

Isırgan otu çayı

Isırgan otu nedir?

Isırgan otu, Kuzey Avrupa ve Asya’dan gelen bir çalıdır. Bilimsel adı Urtica dioica’dır. Bitki güzel, kalp şeklinde yapraklara ve sarı veya pembe çiçeklere sahiptir, ancak gövde dokunduğunda batma kimyasallarını serbest bırakan küçük, sert kıllarla kaplıdır.

Isırgan otu bitkisinin yaprakları, gövdesi veya kökü ezilebilir ve tozlara, tentürlere, kremlere, çaylara ve daha fazlasına dönüştürülebilir. İnsanlar yüzyıllardır bitkisel bir ilaç olarak kullansa da, modern araştırmalar ısırgan otu ve ısırgan otu çayının potansiyel sağlık yararlarının çoğunu da desteklemektedir.

1. İdrar yolu sağlığı

Isırgan, zararlı bakterilerin idrar yolundan temizlenmesine yardımcı olabilir. Bu, iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) gibi idrar rahatsızlıkları olan kişilere faydalı olabilir. BPH erkeklerde genişlemiş prostat bezine neden olur. Bu, ağrıya veya idrar yaparken başka sorunlara neden olabilir.

Advertisement

Bir 2013 çalışmasına göre, ısırgan otu özü alan BPH’li erkeklerde, almayanlara göre daha az klinik semptom vardı.

Isırgan ayrıca idrar yolu ile ilgili enfeksiyonlar veya durumlar için aldığınız ilaçları desteklemeye yardımcı olabilir. Bitkisel ilaçlar ve aldığınız ilaçlar arasındaki olası etkileşimler hakkında önce doktorunuzla konuşun.

2. Artrit ve ağrı

Isırgan otu, tarihsel olarak, özellikle artrit ile ilişkili ağrı ve boğaz kaslarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Artrit Vakfı, ısırgan çayının osteoartrit ile iltihabı ve ağrı ilişkisini de azaltabileceğini düşündürmektedir.

3. Kan şekeri yönetimi

Isırgan, kan şekeri seviyeleri üzerinde bazı umut verici etkiler göstermiştir. Pankreasın kan şekerini düşüren hormon olan daha fazla insülin üretmesine veya salmasına yardımcı olabilir.

Isırgan yaprağı ekstresi, insülin yanı sıra oral diyabet ilaçları kullanan tip 2 diyabetli bir grup insanda kan şekerini ve A1C’yi düşürdü.

4. Polifenollerin gücü

Isırgan otu, polifenol adı verilen bitki kimyasallarında yüksektir. Polifenoller üzerine yapılan araştırmanın gözden geçirilmesi, bu güçlü bileşiklerin, diyabet, obezite, kanser ve kalp hastalığı gibi iltihaplanma ile ilgili kronik hastalıkların önlenmesinde ve yönetiminde rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Advertisement

Özellikle, ısırgan ekstraktından elde edilen polifenoller, göğüs kanserini tedavi etmek için bazı heyecan verici potansiyeller göstermiştir. Isırgan otu gibi bitkiler de vücudu yaşlanmaya ve hücre hasarına karşı koruyan maddeler olan güçlü antioksidanlar içerir.

Isırgan otu

Isırgan çayı nasıl yapılır?

Isırgan otu çayını hazır çay poşetleri olarak satın alabilirsiniz, ancak yaprakları kendiniz de büyütebilir veya hasat edebilirsiniz. Taze yapraklarla hazırlanacaksa uygun oran, her bir fincan yaprak için iki bardak sudur. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  • Yapraklara suyu ekleyin.
  • Suyu sadece kaynatın.
  • Ateşi kapatın ve beş dakika bekletin.
  • Karışımı küçük bir süzgeçten geçirin.
  • İsterseniz biraz bal, tarçın ekleyin.

Buna bir tepki vermediğinizden emin olmak için (alerji gibi) sadece bir bardak ısırgan çayı içmek ile başlayın.

Uyarılar

Yeni bir bitki veya takviye denemeden önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Tamamen doğal yiyecekler ve çay gibi içecekler bile alerjik reaksiyonlara neden olabilir veya bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bazı şifalı bitkiler ve takviyeler belirli sağlık koşullarına sahip insanlar için zararlı olabilir.

Birçok insan çayın büyüsünün sadece onu demleme ritüelinden geldiğini düşünür. Sıcak ve buharlı bir bardağın tadını çıkarmak, size huzur verebilir. Beslenme ve sağlık yararları ile, arada sırada bir bardak ısırgan çayı içmek, rutininize akıllı bir katkı olabilir.


Leave A Reply