İslamda Sadaka Nedir?

0
Advertisement

İslamda sadaka nedir? İslamiyette sadaka neden önemlidir? İslamda sadaka hakkında bilgi.

sadakaİslamda Sadaka; Allah’ın rızasını kazanmak düşüncesiyle karşılıksız olarak yapılan yardım ve iyiliktir. Bunun sevap ve mükafatı çok büyüktür. Gücü yeten mü’minlerin fakir ve zayıf kardeşlerine yardım ellerini uzatmaları, onların ihtiyaçlarını gidermeleri İslâmi ve insanî bir durumdur. Sadaka ile fakirlerin yüzü gülecek, zengin ve yoksullar arasında büyük uçurumların açılması önlenecektir.

Sadaka vermek zekât gibi farz olmadığı gibi Sadaka-ı Fıtır gibi vacip de değildir. Ancak övülen, Allah’ın hoşuna giden bir durumdur.

Sevgili Peygamberimiz sadakanın ömrü uzattığını bildirmiş, “Yarım hurma tanesi ile dahi olsa korununuz” buyurarak, sadaka vermeyi teşvik etmiştir.

Bir başka hadiste de “Her türlü iyilik sadakadır.” buyurulmuştur. Buna göre Müslüman kardeşlerimize göstereceğimiz güler yüz bile sadakadır. Hatta kendi ihtiyaçlarımızı, çoluk çocuğumuzun ve diğer yakınlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak, iyiliği emredip kötülüğü yasaklamak, zayıflara yardım etmek, selâm vermek, güler yüzlü, tatlı dili olmak da birer sadakadır.

Sadaka gösteriş için verildiği, yahut başa kakıldığı zaman değerini yitirir ve vereni de günahkâr eder. En iyi sadaka gizlice yapılandır. Bir de sürekli olarak yapılan sadaka vardır ki buna sadaka-ı câriye denilir. Hayırlı bir evlat yetiştiren kimse, kıymetli bir eser yazan müellif; cami, okul, köprü, çeşme gibi uzun süre duran binalar yaptıran kimse sadaka-i cariyede bulunmuş olur.

Advertisement

Müslüman bir kimse Allah’ın kendisine ihsan ettiği nimetlerden başkalarının da faydalanmasını ister ve bundan memnunluk duyar. Cimrilik son derece kötü bir huydur. Atalarımız “Az sadaka çok belayı defeder” demişlerdir.


Leave A Reply