İstop ve Renkli İstop Oyunu Nasıl Oynanır? Oyunun Kuralları Nelerdir?

0
Advertisement

İstop ve renkli istop oyunları nedir? Renkli istop ve istop nasıl oynanır, kaç kişi ile oynanabilir, oyunların kuralları nelerdir? Hakkında bilgi.

istop

İstop ve Renkli İstop Oyunu

İSTOP OYUNU

 • Oynanan Yer : Bahçe
 • Oyunun Amacı : Topu havada iken yakalayabilmek.
 • Hedef-Kazanım : 1. Oyuncuların dikkat ve çeviklik yeteneğini geliştirmek. 2. El ve bacak kaslarını geliştirmek. 3. Organları eşgüdüm içinde kullanabilmek. Katılımcı Sayısı : Oyun en az 5 kişi tarafından oynanır.
 • Yaş Grubu : 6-10 yaş

Etkinlik Sırası:

 1. Oyuncular oyun alanında halka şeklinde sıralanırlar. Ortada elinde topla ebe bulunur.
 2. Ebe halkadaki oyunculardan birinin adını söyler ve topu havaya atar.
 3. Adı söylenen oyuncu top yere düşmeden topu yakalamaya çalışır.

Oyun Nasıl Oynanır?

Oyuncular oyun alanında halka şeklinde dizilirler. Oyunculardan biri ebe seçilir. Ebe halkanın ortasında durur. Ebenin oyun başlamadan bütün oyuncuların isimlerini ezbere biliyor olması gerekmektedir. Ebe bir oyuncunun adım söyleyerek elindeki topu havaya atar. Adı söylenen oyuncu koşarak topu yere düşmeden yakalamaya çalışır. Yakalarsa o oyuncu da başka bir oyuncu ismi söyleyerek topu havaya atar ve oyun bu şekilde devam eder. Havaya atılan top ebe tarafından yere düşerse oyuncular kaçışır. Ebe topu yakalayarak “istop” der. Bunu duyan oyuncular bulundukları yerde kıpırdamadan beklerler. Ebe oyuncuların dikkatini dağıtarak elindeki topla onları vurmaya çalışır, topu oyunculardan birine vurabilirse vurduğu kişi ebe olur. Vuramazsa aynı oyuncu ebe olarak devam eder.

istop

RENKLİ İSTOP OYUNU

 • Oynanan Yer : Bahçe
 • Oyunun Amacı : 1. Havada iken topu yakalayabilmek. 2. Sahip olduğu canları koruyabilmek.
 • Hedef-Kazanım : 1. Organlar arasında koordinasyon sağlamak. 2. Dikkat yeteneğini geliştirmek.
 • Katılımcı Sayısı : Oyun en az 5 kişi tarafından oynanır.
 • Yaş Grubu : 6 yaş ve üstü.

Etkinlik Sırası:

 1. Oyunculardan biri ebe olarak seçilir.
 2. Ebe oyunculardan birinin ismini söyleyerek elindeki topu havaya atar.
 3. İsmi söylenen oyuncu topu havada iken yakalamaya çalışır.

Oyun Nasıl Oynanır?

En az beş kişi ve topla oynanan bir oyundur. Oyun alanı sınırlandırılır. Başlangıçta her oyuncunun 9 canı vardır. Sayışılarak bir ebe belirlenir. Ebe topu alıp havaya fırlatarak gruptakilerden birinin adını söyler. Adı söylenen oyuncu topu havada iken yakalarsa ebe o olur. Eğer topu yakalayamazsa diğer oyuncular adı söylenen ve ebe konumuna geçen oyuncudan mümkün olduğunca uzaklaşmaya çalışır. Bu arada ebenin bir canı eksilmiştir. Ebe topu yakalar yakalamaz “istop” diye bağırır. Ebe bu arada oyun alanında bulunan bir renk ismi söyler. Bütün oyuncuların söylenen bu renkten bir nesneyi bulup hemen ona dokunmaları gerekmektedir. Ebe, oyuncular bu rengi bulup dokunmaya giderken onları topla vurmaya çalışır. Top eğer oyuncuya değerse o oyuncunun bir canı eksilir ve ebe o olur. Ebe topu değdirememişse aynı şekilde oyun yeniden başlar fakat ebenin canı bir eksilir. Eğer oyuncu aynı oyunda hem topu yakalayamaz hem de topu oyuncuya değdiremezse iki canı eksilmiş olur. Oyunun akışı ebenin topu birine atıp değdirmeyi başardığı anda değişir. Sahip olduğu canları tüketen oyuncu oyundan ayrılır. Oyun sonunda en son kalan oyuncu birinci seçilir. Oyun bu şekilde devam eder.


İstop Nedir? – Sözlük Anlamı

İstop ne anlama gelir? İstop kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

İstop : Ebenin topu havaya atması, diğerlerinin kaçışması ve ebe tarafından diğer oyuncuların topla vurulması biçiminde oynanan bir oyun
istop etmek : durmak, çalışmamak / Örnek : “Arabanız birden istop etti.

Advertisement
CÜMLE İÇİNDE KULLANIMI
 • Demirköprü mahallesinde eskiden burası gerçekten mahalle iken sokaklarda istop oynardık.
 • İstop cihazlar yüzünden neredeyse tüm Türkiye’ye elektrik verilemedi.
 • İstop oyunu artık pek oynanmıyor.


Leave A Reply