Jack ve Fasulye Sırığı Kitabı (Masalı) Özeti, Jack ve Fasulye Sırığı Hikayesi

0
Advertisement

Jack ve Fasulye Sırığı isimli masalının konusu, özetinin oku. Jack ve Fasulye Sırığı kitabının özeti, hikayesi özet.

jack ve fasulye sırığı

Jack ve Fasulye Sırığı

Bir zamanlar fakir bir dul kadın ve oğlu Jack vardı. Bir gün Jack’in annesi ona tek ineklerini satmasını söyledi. Jack pazara gitti ve yolda ineğini satın almak isteyen bir adamla tanıştı. Jack, “İneğimin karşılığında bana ne vereceksin?” Diye sordu. Adam, “Sana beş sihirli fasulye vereceğim!” Diye cevap verdi. Jack sihirli fasulyeleri aldı ve adama ineği verdi. Ama eve ulaştığında, Jack’in annesi çok kızmıştı. “Seni aptal! İneğimizi aldı ve bize sadece biraz fasulye verdi! ” Fasulyeleri pencereden attı. Jack çok üzgündü ve yemek yemeden uyumaya gitti.

Sihirli Fasulyeler

Ertesi gün, Jack sabah kalkıp pencereden dışarı baktığında sihirli fasulyelerden kocaman bir fasulye sırığı büyüdüğünü gördü! Fasulye sırığına tırmandı ve gökyüzündeki bir krallığa ulaştı. Orada bir dev ve karısı yaşıyordu. Jack evin içine girdi ve mutfakta devin karısını gördü. Jack, “Bana yiyecek bir şeyler verir misin lütfen? Ben çok açım!” dedi. Nazik karısı ona ekmek ve biraz süt verdi.

jack ve fasulye sırığı

Yemeğini yerken dev eve geldi. Dev çok büyüktü ve çok korkutucu görünüyordu. Jack dehşete kapıldı ve içeri girip saklandı. Dev bağırdı, “Fee-fifo-fum, bir İngiliz’in kanının kokusunu alıyorum. Canlı yada cansız, ekmeğimi yapmak için kemiklerini öğüteceğim! ” Kadın, “Burada kimse yok!” Der. Böylece dev yemeğini yer ve sonra odasına gider. Altın çuvallarını çıkarır, sayar ve bir kenara koyar. Sonra uyumaya gider. Geceleyin Jack saklandığı yerden çıkar, bir çuval altın alır ve fasulye sırığından aşağı iner. Evde paraları annesine verir. Annesi çok mutlu olur ve bir süre iyi yaşarlar.

Advertisement

Altın Yumurtlayan Tavuk

Bir süre sonra Jack fasulye sırığına tırmanır ve tekrar devin evine gider. Jack bir kez daha devin karısından yemek ister ama yemeğini yerken dev geri döner. Jack korkuyla ayağa fırlar ve yatağın altına saklanır. Dev bağırır, “Fee-fifo-fum, bir İngiliz’in kanının kokusunu alıyorum. Canlı yada cansız, ekmeğimi yapmak için kemiklerini öğüteceğim! ” Kadın, “Burada kimse yok!” Der. Dev yemeğini yer ve odasına gider. Orada bir tavuğa “Yumurtla” Diye bağırır ve tavuk altın bir yumurta bırakır. Dev uyuyakaldığında, Jack tavuğu alır ve fasulye sırığından aşağı iner. Jack’in annesi durumdan çok memnundur.

jack ve fasulye sırığı

Birkaç gün sonra Jack bir kez daha fasulye sırığına tırmanır ve devin şatosuna gider. Jack üçüncü kez devin karısıyla karşılaşır ve yiyecek ister. Bir kez daha devin karısı ona ekmek ve süt verir. Ama Jack yemek yerken dev eve gelir. “Fee-fi-fo-fum, bir İngiliz kanının kokusunu alıyorum. Canlı yada cansız, ekmeğimi yapmak için kemiklerini öğüteceğim! ” dev bağırır. “Aptal olma! Burada kimse yok! ” der karısı.

Dev, güzel şarkılar çalabilen büyülü bir arpaya sahiptir. Dev uyurken Jack arpı alıp ve gitmek üzeredir ki, aniden, sihirli harp, “Sahip yardım et! Bir çocuk beni çalıyor! ” diye bağırır. Dev uyanır ve arp ile Jack’i görür. Öfkeyle Jack’in peşinden koşar. Ama Jack Devden daha hızlıdır. Fasulye sırığından aşağı koşar ve eve ulaşır. Dev onu takip ediyordur. Jack hızla evinin içine koşar ve bir balta alır. Fasulye sırığını kesmeye başlar. Dev düşer ve ölür.

Jack ve annesi artık çok zengindir ve sonsuza dek mutlu yaşarlar.

Advertisement


Leave A Reply