James Hargreaves Kimdir? Hayatı, Spinning Jenny’nin İcadı ve Sonrası

0
Advertisement

James Hargreaves kimdir ve ne yapmıştır? Spinning Jenny, eğirme tezgahının mucidi James Hargreaves’in hayatı, icatları ve sonrasında yaşadıkları hakkında bilgi.

James Hargreaves

James Hargreaves

Sanayi devriminde tekstil üretiminde ilerleme sağlayan en önemli cihazlardan biri olan eğirme tezgahı, (Dönen Jenny), James Hargreaves tarafından icat edildi. Bu büyük adam 1720’de Blackburn yakınlarında doğdu. Meslek olarak marangoz ve dokumacıydı, hiçbir zaman resmi bir eğitim almadı ve okuma yazma bilmeyen bir mucitti. Ancak bu zayıflık, mühendisliğe olan ilgisini hiçbir zaman gölgede bırakmadı.

1760’larda Hargreaves, Stanhill köyünde kendi çıkrığına sahip çok az dokumacıdan biriydi. Hargreaves tarafından çok mantıklı bir şekilde paraya çevrilen bir tesadüf, dokuma tezgahının icadı ile sonuçlandı. Bir gün kızı Jenny istemeden çıkrığı devirdi. İğ durmadan dönüyordu ve bu ona bir sıra iğ tek bir tekerlekle işleyebileceği fikrini verdi.

Spinning Jenny Kaynak: commons.wikimedia.org

Spinning Jenny

4 yıl gibi bir sürede Spinning Jenny’yi (Dönen Jenny Eğirme Tezgahını) yaptı. Jenny adı, ilk etapta mekanize eğirme fikrinden sorumlu olan kızının ardından türetildi. Makine, ipliğin benzer bir fitil setinden eğrildiği sekiz iğden yararlandı. Yaptığı makine sadece ailesinin kullanımı içindi ama sonra başkalarına satmaya karar verdi. Rekabet açlığı, iplikçileri Lancashire’dan evine götürdü ve bu da makineyi mahvetti. Bu, bu makinenin emek ihtiyacını azalttığı için oldu.

Eğitimsizdi ve bu nedenle dünyada olup biten birçok şeyden habersizdi. Bir patent başvurusunda bulunmadı ve bu, birçok insanın fikri için ona ödeme yapmadan kopyalamasına yol açtı. 1770 yılında eğirme makinesinin patenti için başvurdu ancak mahkeme, dilekçe vermeden önce birçoğunu yapıp sattığı suçlamasıyla başvurusunu reddetti.

Advertisement

İplikçilerin davranışından hayal kırıklığına uğrayan James Hargreaves, daha sonra Nottingham’a taşındı ve ortağı Thomas James ile birlikte küçük bir iplik fabrikası kurdu. Orada çalışmakla meşgulken, birçok kişi tasarımda birçok iyileştirme yaptı. İplik, şimdi, sadece sekizden seksen’e çıkarıldı. Öte yandan Hargreaves’in yarattığı Spinning Jenny de bazı eleştiriler aldı; ürettiği iplik zayıftı ve sadece waft iplikleri için kullanılabiliyordu.

1760 yılında, Richard Arkwright, sulu çerçeve eğirme makinesinin patentini aldı. 1777’ye gelindiğinde, su çerçevesi Jenny’nin yerini tamamen aldı ve İngiltere’nin en popüler eğirme makinesi haline geldi. Bunun nedeni, ürettiği ipliğin çok daha güçlü olmasıydı.

Hargreaves’e hiçbir zaman patent verilmedi. Ölümü sırasında, 1778’de İngiltere’de yaklaşık 20.000 Spinning Jenny kullanılıyordu, ancak ne yazık ki Hargreaves fakir bir adam olarak öldü.


Leave A Reply