Joaquín Balaguer Kimdir?

0
Advertisement

Joaquín Balaguer kimdir ve ne yapmıştır? Joaquín Balaguer hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Joaquín Balaguer

Joaquín Balaguer Kimdir? Siyasi Hayatı

Joaquín Balaguer; (d. 1 Eylül 1907, Villa Bisono, Dominik Cumhuriyeti – ö. 14 Temmuz 2002, Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti), Başkan Hector Trujillo döneminde Dominik Cumhuriyeti’nde 1957-60 arasında başkan yardımcılığı, 1960-62,1966-78 dönemlerinde ve 1986 sonrasında başkanlık görevlerinde bulunan avukat, yazar ve diplomattır.

1932-57 arasında çeşitli yönetsel ve diplomatik görevler üstlendi. Diktatör General Rafael Trujillo’nun kardeşi Hector Trujillo’ nun hükümetinde eğitim bakanlığı görevindeyken parasız üniversiteler kurdu, eğitim ve kütüphane olanaklarını genişletti. Hector Trujillo hastalığı yüzünden istifa edince, devlet başkanlığına getirildi. Ama iktidar Rafael Trujillo’nun elinde olduğu için, Balaguer’in başkanlığı göstermelikti, ve gerçek bir değişim ya da reform programı uygulama fırsatını bulamadı.

1961’de Rafael Trujillo’nun öldürülmesinden sonra, yönetimi liberalleştirmeye çalıştı ve Amerika Devletleri Örgütü’nün (OAS) Trujillo’nun diktatörlüğü sırasında koyduğu ekonomik yaptırımları kaldırmasını sağladı. Ama getirdiği değişiklikler, Trujillo yanlılarınca (trujillistas) aşırı bulunurken, özgürlüklerin hemen yürürlüğe konmasını ve hakça bir gelir dağılımının sağlanmasını isteyenlerce de yetersiz görüldü. Ülkede şiddet hareketleri baş gösterdi; 1962’de gerçekleştirilen kısa ömürlü askeri darbe üzerine istifa etmek zorunda kalarak ABD’ye sığındı. ABD’nin 1965’te Dominik Cumhuriyeti‘ne düzenlediği askeri müdahale sırasında geri döndü. Toprak reformu ve ekonomik toparlanma hedeflerine dayalı bir programla başarılı bir kampanya yürüterek, 1966’da devlet başkanı seçildi. Görece istikrarlı geçen ilk başkanlık döneminde eğitim olanaklarının yaygınlaştırmasında büyük ilerleme sağladı.

Ama son iki başkanlık dönemi, siyasal şiddet, suikastlar, enflasyon ve seçim yolsuzluğu iddialan yüzünden büyük karışıklıklara sahne oldu.

1971’e doğru, küçük rütbeli subaylardan oluşan ve La Banda (Çete) olarak bilinen gizli bir örgüt ortaya çıktı. Polisle işbirliği içinde çalıştığı öne sürülen bu örgütün üyeleri, yönetim karşıtlarına yönelik şiddet eylemleriyle Santo Domingo halkı üzerinde tam bir terör estirdiler. Sonunda mahkeme önüne çıkarıldılarsa da, delil yetersizliği yüzünden serbest bırakıldılar. Balaguer, 1966’dan sonra ana muhalefet partisinin katıldığı ilk seçim olan 1978 başkanlık seçimlerinde Silvestre Antonio Guzmán karşısında yenilgiye uğradı. 1982 başkanlık seçimlerinde de yenilgiye uğrayan Balaguer, 1986’da seçimi Kazanarak yeniden başkan oldu Bu başarısını 1990 seçimlerinde de yineledi.

Advertisement

Balaguer başkanlık döneminde büyük bir bayındırlık programını uygulamaya koydu. Bu program ülkenin dış borç yükünün ağırlaşmasına ve ekonominin zayıflamasına yol açtı.

Santo Domingo Üniversitesinden hukuk diploması alan ve Paris Üniversitesi’nde doktora yapan Balaguer tarih, siyaset ve edebiyat üzerine çok sayıda kitap yazdı. Bunlar arasında La Realidad Dominica (1947; Dominik Gerçeği) ve Historia de la Literatura Dominica (1955; Dominik Edebiyatı Tarihi) sayılabilir.


Leave A Reply