Joaquín Rodrigo ve Gitar Konçertosu Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Joaquín Rodrigo kimdir, neler yapmıştır? Kısaca Joaquín Rodrigo hayatı, eserleri ve Gitar Konçertosu hakkında bilgi.

Joaquín Rodrigo

22 Kasım 1902, Sagunto – 6 Temmuz 1999

İspanyol bestecisi ve piyanistir. Gözleri üç yaşından beri görmez. Valencia’da Antioch’un, Paris’te Dukas’nın öğrencisi. 1925 yılında orkestra için «Beş Çocuk Parçası» ile İspanya’da «Ulusal Ödül»ü kazanmıştır. Türkiye’ye gelerek konserler vermiştir. Başlıca yapıtları: «Per la Flor del Iliri Blau» adlı senfonik şiir, gitar ve orkestra için «Concierto Aranjuez».


GİTAR KONÇERTOSU «Re Majör»

Advertisement

İlk yorumu: 1939 Madrid.
Besteci ulusal İspanyol çalgısı gitar için bir konçertoyu uzun sürede planlamış, sonuçta her yönüyle tatlı ve duygulu bir verime ulaşmıştır. Yapıtta solo çalgı ve orkestra arasındaki dengeyi olağanüstü bir ustalıkla çözümleyen ve yurdunun folklorundan yararlanan Rodrigo bu pek bilinen konçertoya «Aranjuez» adını vermiştir. «Aranjuez» eski İspanyol krallarının ünlü eğlence sarayıdır ve konçertonun genel yapısında bu eğlencelerin anlatımı düşünülmüştür.

Birinci bölüm (Allegro con spirito) zengin ritmlerle dokunmuş, kıvılcımlı, çekici bir parçadır. İkinci bölüm (Adagio) tipik bir İspanyol halk ezgisinin ana «tema» olarak geniş rol oynadığı doku, arasına katılmış uzun kadans’la seçkinleşir. Üçüncü bölüm (Allegro gentile) zengin ritmlerle işlenmiş, İspanyol saray danslarıyla süslenmiştir.


Leave A Reply