John Quincy Adams Kimdir? 6. Amerikan Başkanının Hayatı ve Siyasi Kariyeri

0
Advertisement

John Quincy Adams Kimdir? 6. Amerikan başkanı John Quincy Adams hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri ve dönemi hakkında bilgi.

John Quincy Adams

Kaynak: wikipedia.org

John Quincy Adams

John Quincy Adams (1767-1848), 1825-1829 yılları arasında görev yapan Amerika Birleşik Devletleri’nin altıncı Başkanıydı. Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci Başkanı John Adams’ın oğluydu.

John Quincy Adams Massachusetts’te doğdu ve Harvard Koleji’nde eğitim gördü. Diplomatik kariyerine gençliğinde, babasının Avrupa’ya yaptığı diplomatik görevler sırasında sekreterliğini yaparak başladı. Daha sonra kendisi de bir diplomat olarak görev yapmış, Prusya ve Rusya’daki bakanlık görevleri de dahil olmak üzere çeşitli Avrupa mahkemelerinde Amerika Birleşik Devletleri’ni temsil etmiştir.

Başkan James Monroe’nun Dışişleri Bakanı olarak görev yaptıktan sonra Adams, 1824 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin altıncı Başkanı olarak seçildi. Başkanlığı sırasında her iki siyasi partiden de muhalefetle karşılaştı ve siyasi gündemini ilerletmek için mücadele etti. Buna rağmen, Amerikan ticaretini ve sanayisini teşvik etme çabaları ve köleliğe karşı çıkışıyla hatırlanmaktadır.

Başkanlıktan ayrıldıktan sonra Adams 17 yıl boyunca ABD Temsilciler Meclisi’nde görev yaptı ve burada köleliğin kaldırılması ve Afrikalı Amerikalıların haklarının güçlü bir savunucusu oldu. Kongre üyesi olarak çalıştığı Capitol Binası’nda 1848 yılında öldü.

John Quincy Adams, ülkenin en başarılı devlet adamlarından biri ve Amerikan bağımsızlığı, demokrasisi ve insan haklarının güçlü bir savunucusu olarak hatırlanmaktadır.

Advertisement

Kaynak 2

John Quincy Adams

  • John Quincy Adams; Amerika Birleşik Devletleri’nin 6. başkanıdır (Braintree/Massachusetts 1767 – Washington 1848).
  • Başkanlık dönemi: 1825-1829.

2. Başkan John Adams‘ın (1735-1826) oğludur. Babasıyla birlikte Avrupa’yı dolaştı. Paris’te özel bir okulda, sonra Leiden Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Amerika’ya döndükten sonra Harvard’da klasik diller, tarih ve matematik okudu (1785), daha sonra Massachusetts’de özel hukuk dersleri aldı. Boston’da babasının gazetelerine Fransız Devrimi ile ilgili yazılar yazdı.

1794-1797 Hollanda’da, 1797-1801 arasında Berlin’de Amerika Birleşik Devletleri’ni temsil etti. Babasının başkanlığının sona ermesi üzerine ülkesine döndü. 1803’te Massachusetts temsilcisi olarak Amerikan Senatosu’na girdi. Federalist olmasına karşın bağımsız tavırlarıyla parti liderlerini tedirgin etti. 1809-1914 arasında Rusya’ da 1815-1817 arasında İngiltere’de büyük elçilik yaptı. Ülkesine döndüğüne Başkan James Monroe’nun (1758-1831) dışişleri yardımcısı oldu (1817) Monroe 1820’de yeniden başkan seçilince Adams bu görevi 1824’e kadar sürdürdü. “Amerika Amerikalılarındır” özdeyişiyle özetlenen ünlü Monroe Doktrini’nin (1823) hazırlanışına büyük katkıda bulundu. Brezilya, Şili, Meksika, Kolombiya ve Orta Amerika Konfederasyonu (Guatemala, Honduras, Nikaragua, Kosta Rika, El Salvador’un oluşturduğu), Peru’nun İspanya’ dan bağımsızlık kazanmasında etkili oldu. Bu Amerikan dış politikasının en büyük zaferlerinden biri oldu.

1824’te partilerin ortak anlaşması sonucu partiler dışından başkanlığa aday gösterildi ve başkanı seçildi. Başkanlığı pek başarılı geçmedi. Sürekli ulusallığı federalliğe yeğledi. 1828 Seçimleri’ni kazanamadı. 1831’de Temsilciler Meclisi’ne yeniden seçildi. Bu kez kölelik sorunun gündeme getirdi, ancak Güneylilerin baskısıyla bu konunun mecliste görüşülmesini sağlayamadı. 1839′ dan başlayarak köleliğe karşı açıkça uğraş verdi. 1845’te artık Amerika’da kimsenin köle doğmaması gerektiğini ileri sürdü, köleliği düzenleyen yasaların kaldırılmasını savunarak “Abolisyonizm” görüşünün yaygınlaşmasını sağladı. Yaşamının 60 yılını anlatan bir günce bıraktı. Bu günceyi ölümünden sonra oğlu Charles Francis Adams 12 cilt olarak Memories of John Quincy Adams (John Quincy Adams’ın Anıları) 1847-1877 adıyla yayımladı.


Leave A Reply