Kafur Ağacı Yağı Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri

0
Advertisement

Kafur ağacı yağı nerelerde ve nasıl kullanılır? Kullanırken dikkat edilecek hususlar, neye iyi gelir? Sağlık için kafur yağının kullanımı.

Kafur Ağacı Yağı

Kafur (Cinnamomum camphora), kremlerde, merhemlerde ve losyonlarda yaygın olarak kullanılan bir terpendir (organik bileşik). Kafur yağı, kafur ağaçlarının ahşabından çıkarılan ve buhar damıtma ile işlenen yağdır. Ağrı, tahriş ve kaşıntıyı hafifletmek için topikal olarak kullanılabilir. Kafur ayrıca göğüs tıkanıklığını ve enflamatuar durumları hafifletmek için kullanılır.

kafur yağı

Güçlü bir kokusu ve tadı vardır ve cilt yoluyla kolayca emilir. Kafur şu anda terebentin malzemeden üretilmiştir, ancak doğru kullandığınız sürece kullanmak hala güvenlidir. Özellikle yüksek dozlarda kullanırsanız yan etki potansiyeline sahiptir. Asla kafur yağını yutmayın veya toksik olabileceğinden açık yaraya uygulamayın.

Kafur ne için kullanılır?

Kafur, antibakteriyel, antifungal ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle çok çeşitli topikal kullanımlara sahiptir. Cilt koşullarını tedavi etmek, solunum fonksiyonunu iyileştirmek ve ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir.

Cilt için kafur

Kafur içeren losyonlar ve kremler cilt tahrişini ve kaşıntıyı hafifletmek için kullanılabilir ve cildin genel görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Enfeksiyonların iyileştirilmesinde yararlı kılan antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Bir 2015 çalışması, kafurun yaraları ve ultraviyole ışığa bağlı kırışıklıkları tedavi etmede etkili olduğunu ve yaşlanma karşıtı kozmetiklerde potansiyel bir bileşen olduğunu doğruladı. Bunun nedeni, elastin ve kollajen üretimini arttırma kabiliyeti olabilir. Tedavi etmek istediğiniz bölgede günde en az bir kez bir kafur kremi kullanın.

Advertisement

Ağrıyı hafifletir

Kafurun cilde uygulanması ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olur. Yine bir çalışma, kafur, mentol ve karanfil ve okaliptüsün uçucu yağları gibi doğal bileşenler içeren bir spreyin, hafif ila orta derecede ağrıyı geçirmede etkili olduğunu bulmuştur. Sprey eklemlere, omuzlara ve alt sırtlara 14 günlük bir süre boyunca uygulandı. Kafur ürünlerini kullanırken karıncalanma, ısınma veya soğuma hissi hissedebilirsiniz. Etkilenen bölgeye günde birkaç kez bir kafur spreyi veya merhem sürün.

Yanıkları iyileştirir

Kafur balsamları ve kremleri yanık yaralarını iyileştirmek için kullanılabilir. Bir 2018 çalışması, kafur, susam yağı ve bal içeren bir merhemin, ikinci derece yanık yaralarının iyileşme süresini azalttığını buldu. Kullanmak için, etkilenen bölgeye günde bir kez bir merhem sürün.

Artrit Tedavisi

Icy Hot ve Biofreeze gibi kafur ürünleri, artrit nedeniyle ağrı, iltihap ve şişmeyi hafifletmede etkili olabilir. Bu kremlerin uygulanmasından sonra ortaya çıkan sıcak veya soğuk hisler sizi ağrıdan uzaklaştırabilir. Artrit tedavisinde yararlı olan anti-enflamatuar etkilere sahiptir. Kullanmak için kafur kremini etkilenen bölgelere günde birkaç kez uygulayın.

Ayak tırnağı mantarını tedavi eder

Kafurun antifungal özellikleri, ayak tırnağı mantarının tedavisinde faydalı olmasını sağlar. 2011’den yapılan araştırmalar, kafur, mentol ve okaliptüs yağı içeren Vicks VapoRub kullanımının ayak tırnağı mantarının tedavisinde etkili olduğunu buldu. Çalışmada, 18 kişiden 15’i merhem 48 hafta boyunca kullanıldıktan sonra olumlu sonuçlar gösterdi. Kullanmak için, Vicks VapoRub’u etkilenen ayak tırnaklarına günde birkaç kez uygulayın.

Tıkanıklığı ve öksürüğü giderir

Kafur yağı bir dekonjestan ve öksürük baskılayıcı olarak çalışır. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, buharı, üst solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklarda gece öksürüğü, tıkanıklık ve uyku güçlüğünün giderilmesinde etkili olmuştur.

Kullanmak için 2 çay kaşığı Vicks VapoRub’ı bir kase sıcak suya koyun. Başınızı kasenin üzerinde tutun ve buharları teneffüs ederken başınızı bir havluyla örtün. Balsamı göğsünüze veya ayaklarınıza uygulayabilir ve daha sonra çorap giyebilirsiniz. Burun deliklerinin içine veya çevresine koymaktan kaçının.

Advertisement

Anti spazmodik

Kafur ürünleri aynı zamanda bir kas ovma olarak da kullanılabilir. Kas kramplarını, spazmları ve sertliği hafifletmeye yardımcı olabilir. 2004 yılında yapılan bir araştırma, kafurun antispazmodik ve gevşetici özelliklere sahip olduğunu buldu. Kullanmak için, günde birkaç kez ağrıyan kaslarınıza masaj yapın.

Diğer kullanımlar

Bilimsel araştırma, kafur için iddia edilen bazı kullanımlar için sınırlıdır ve kanıtlar büyük ölçüde anekdottur. Kafur yağı ayrıca aşağıdakileri tedavi etmek için kullanılabilir:

 • saç kaybı
 • akne
 • siğiller
 • kulak ağrıları
 • uçuk
 • hemoroid
 • kalp hastalığı belirtileri
 • zayıf kan dolaşımı
 • kaygı
 • depresyon
 • kas spazmları
 • düşük libido

kafur ağacı

Riskler ve önlemler

Kafur genellikle doğru kullanıldığında yetişkinler için güvenlidir. Cildinize az miktarda kafur içeren losyonlar veya kremler uygulanabilir. Asla seyreltilmemiş kafur veya yüzde 11’den fazla kafur içeren ürünler kullanmayın. Cildinizde kafur kullanmadan önce her zaman bir cilt alerji testi yapın. İç önkolunuza az miktarda kafur ürünü uygulayın ve herhangi bir reaksiyon olup olmadığını görmek için 24 saat bekleyin.

Kafur topikal olarak kullanıldığında kızarıklık ve tahriş gibi küçük yan etkiler ortaya çıkabilir. Kafur ürünleri kırık veya yaralı cilt üzerinde kullanılmamalıdır, çünkü vücut toksik seviyeleri emebilir. Ayrıca solunduğunda öksürme ve hırıltı gibi solunum problemlerine neden olabilir. Gözlerinizle temasından kaçının.

Buhar soluma yoluyla kullanırken dörtte bir su için 1 çorba kaşığından fazla kafur çözeltisi kullanmayın. Patlama potansiyeline sahip oldukları için kafur içeren ürünleri mikrodalgada ısıtmayın.

Not: Kafur asla yutulmamalıdır, çünkü bu ciddi yan etkilere ve hatta ölüme neden olabilir. Kafur toksisitesi belirtileri yutulduktan sonra 5 ila 90 dakika içinde ortaya çıkar. Semptomlar ağız ve boğaz yanması, bulantı ve kusmayı içerir.

Kafurun ağızdan alınması ve topikal olarak kullanılması, karaciğer hasarına neden olduğu düşünülmektedir. Karaciğerinizi etkileyen herhangi bir tıbbi durumunuz varsa kafur kullanmayın. Ayrıca astım veya epilepsiniz varsa kafur almamalısınız.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız kafur ürünlerini kullanmayın, çünkü doğum kusurlarına neden olma potansiyeli vardır. 2 yaşın altındaki çocuklar kafur ürünlerini hiç kullanmamalıdır. Küçük dozlarda bile küçük çocuklar için ölümcül olabilir. Ayrıca nöbetlere neden olabilir.

Kahverengi, sarı ve beyaz kafur yağı arasındaki farklar

Sadece beyaz kafur yağı sağlık kullanımları için güvenlidir. Kahverengi ve sarı kafur yağı yüksek miktarda safrole içerir. Bu onları toksik yapar ve kansere neden olur. Bulduğunuz ürünlerin çoğunda sadece beyaz kafur yağı kullanılır. Saf kafur yağı satın alıyorsanız, bunun beyaz yağ olduğundan emin olun.

Advertisement


Leave A Reply